Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adoptie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adoptie?

Buna ziua,

Am si eu o intrebare.
Sotia are 2 copii din prima casatorie, primul ei sot e decedat. Se stinge din viata si sotia, iar sotul actual doreste sa ia pe numele lui copiii sotiei decedate. Copii sunt in varsta de 11 si 14 de ani.
De la Primarie sotul a fost dirijat catre Judecatorie.

Care sunt pasii de urmat de catre sot in acest sens, de ce acte are nevoie? Bunicii mamei copilului ar da acordul ca copiii sa ramana la ultimul sot al mamei.
Va multumesc pentru ajutor.
Se adreseaza judecatoriei de care apartine cu domiciliul cu o cerere pt incuviintarea adoptiei.
Va descrie situatia de fapt, se vor audia martori, se va face ancheta sociala..

art 48

2) Cererea de incuviintare a adoptiei este insotita de urmatoarele acte:
a) certificatul de nastere al copilului, in copie legalizata;
b) certificatul medical privind starea de sanatate a copilului, eliberat de catre unitati publice nominalizate de catre directia de sanatate publica;

e) certificatele de nastere ale adoptaotrului sau ale sotului si sotiei din familia adoptatoare, in copie legalizata;

g) cazierul judiciar al adoptatorului sau, dupa caz, al fiecarui membru al familiei adoptatoare;
h) certificatul medical privind starea de sanatate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista caruia este inscris;
i) hotararea judecatoreasca irevocabila de deschidere a procedurii adoptiei interne a copilului;
j) raportul de consiliere si informare a parintilor firesti in cazul adoptiei copilului de catre sotul parintelui firesc;

l) declaratia notariala pe propria raspundere, prevazuta la art. 6 alin. (2) lit. c).

[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns si va doresc si eu un an nou fericit!

Legea spune asa:

Judecarea cererilor referitoare la deschiderea procedurii adoptiei interne a copilului se face cu citarea parintilor firesti ai copilului sau, dupa caz, a tutorelui si a directiei in a carei raza teritoriala se afla domiciliul copilului (art. 28 alin. (2) si (3) din Legea nr. 273/2004 privind regimul juridic al adoptiei, republicata).

In cazul de fata copiii nu mai au parinti firesti si nici tutore, iar cum am precizat Primaria a trimis sotul direct la Judecatorie.
Este si in acest caz nevoie de hotararea judecatoreasca irevocabila de deschidere a procedurii adoptiei interne a copilului sau pur si simplu sotul sa depuna o cerere de adoptie la judecatorie?
Art. 42
(1) Incredintarea in vederea adoptiei nu este necesara in urmatoarele cazuri:
a) pentru adoptia persoanei care a dobandit capacitate deplina de exercitiu;
b) pentru adoptia copilului de catre sotul parintelui firesc sau adoptiv;
c) pentru adoptia copilului pentru care a fost deschisa procedura adoptiei interne si acesta se afla in plasament la unul dintre sotii familiei adoptatoare sau la familia adoptatoare de cel putin 2 ani;
d) pentru adoptia copilului de catre tutorele sau, daca au trecut cel putin 2 ani de la data instituirii tutelei.
(2) In situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b) persoana sau familia care doreste sa adopte va putea solicita in mod direct instantei judecatoresti incuviintarea adoptiei, in conditiile prezentei legi

ideea e sa cititi cu atentie toata legea.
uitati si normele de aplicare, poate va ajuta.

[ link extern ]

la cei de la dgaspc de care apartineti trebuie sa cereti sprijin si consiliere.

[ link extern ] /
gi-jane2, moderator