Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Angajare functionar public 4 ore la firma domeniul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Angajare functionar public 4 ore la firma domeniul privat

Buna ziua,
As dori sa stiu daca un functionar public poate fi angajat cu 4 ore la o firma din domeniul privat (firma familiei).
Se poate angaja numai daca funcţia respectiva din sectorul privat nu este în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, potrivit fişei postului.
Multumesc.Care este baza legala imi puteti spune?
Art.96 din Legea 161/2003.
Multumesc
Am incadrarea consilier relatii cu publicul iar la firma sotului responsabil calitate. Sunt in incompatibilitate?- Funcţia din sectorul privat nu este în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public.