Forum Discuţii juridice Achiziţii publice care sunt situatiile in care contractul nu are temei ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

care sunt situatiile in care contractul nu are temei legal

Buna seara !

Va rog din suflet sa imi explicati:
- in ce cazuri contractul nu are temei legal ?

Un coleg mi-a spus ca
un contract care nu are temei legal se imputa salariatilor care l-au semnat.
detaliati : ce fel de contract, cine l-a semnat, de ce, etc. E prea vaga intrebarea
Este vorba despre:
- incheierea unui Protocol de colaborare al carui obiect il constituie editarea si tiparirea ueni reviste si
- incheierea unui Contract de prestari servicii tipografice de tiparire a respectivei reviste.

In Regulamentul de Organizare si Functionare a institutiei noastre se spune ca:

1. - institutia noastra este o instituţie publică de cultură care are ca obiect de activitate următoarele obiective:
- în valoare a patrimoniului cultural aflat în administrarea institutiei noastre, prin:
- editarea de cărţi, reviste sau alte publicaţii ştiinţifice şi de popularizare;
- .....

2. - Veniturile proprii se realizează din:
- vizitarea de către public a expoziţiilor permanente şi temporare;
- comercializarea publicaţiilor proprii (cărţi, cataloage, ilustrate, pliante, afişe, etc.) precum şi ale terţilor;
- prestări servicii cazare;

Revista nu a fost una de cultura, dar a adus venituri in plus
prin intermediul revistei, dovada facand-o cresterea numarului de vizitatori.

Directorul are ca obiectiv si realizarea de venituri dn cazari ...
iar potentialii vizitatatori puteau sa solicite si cazari ( pentru petreceri private, ... )

Astfel ca, directorul considera ca revista a fost utila pentru realizarea acestor obiective.

Va rog o parere fata de cele expuse mai sus.

si de ce nu ar avea temei legal incheierea contractului? din moment ce e un contract de prestari servicii insotit de protocolul de colaborare, de ce sa nu aiba temei legal? nu inteleg exact ce doriti sa obtineti sau de ce anume va temeti?
Ne temem ca s-ar reprosa fatul ca:
- desi institutia este una de cultura, cele 2 acte sunt intocmite
in conditia in care revista nu este una de cultura
- revista a avut alte obiective:realizarea de venituri proprii.

S-ar putea sa se reproseze asa ceva ?
ce statut are institutia? sincer, nu inteleg de ce puneti intrebari asa, pe ocolite; explicati concret situatia de care va temeti ... ca cineva sigur v-a invatat cum e cu temeiul legal si alte expresii juridice; nu le-ati scosdin neant; ne-ati face munca - benevola, de altfel - cu mult mai usoara daca ati explica situatia si nu ati oferi informatie cu lingurita