Forum Discuţii juridice Achiziţii publice care sunt situatiile in care contractul nu are temei ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

care sunt situatiile in care contractul nu are temei legal

Buna seara !

Va rog din suflet sa imi explicati:
- in ce cazuri contractul nu are temei legal ?

Un coleg mi-a spus ca
un contract care nu are temei legal se imputa salariatilor care l-au semnat.
Este vorba despre o institutie de cultura subordonata Consiliului judetean.

Toti colegii care au semnat documente in legatura cu acea revista
se tem sa nu li se impute platile efectuate.

Pun intrebari din ceea ce aud de la colegi in mod intamplator.

Nu am toate datele problemei pentru ca fiecare se fereste sa vorbeasca despre acest lucru.

Nu ma pricep deloc la probleme de contabilitate, cu imputatiile, ....

Atata am aflat si atata stiu si pot sa intreb.

Va rog frumos daca puteti sa imi spuneti ce ar trebui sa va mai spun
ca sa puteti sa imi raspundeti.
are personalitate juridica aceasta institutie? cine a semnat contractele, adica cine este parte in contract? consiliul judetean? institutia de cultura? sa intelegem intai cine a contractat si a cui e responsabilitatea
cat priveste imputarea sumelor, nu are legatura cu contabilitatea; eventual, are legatura cu delegarea persoanei fizice care a semnat ... dar e de vazut ....
zic sa nu va bateti cuie in cap degeaba; nu cred ca de capul lor colegii dvs. au semnat niste contracte, fara aprobari prealabile
si inca ceva, cata vreme platile au fost facute conform unor contracte legal incheiate, greu de crezut sa existe temei sa fie "imputate" cuiva
colegii dvs. se uita prea mult la televizorul cu Antene :p
Irina Pricop, Consilier juridic
Da, juristul mi-a spus ca institutia are personalitate juridica.

Institutia noastra, de cultura, a semnat contractele,
insa unul din Contracte este vizat si de consiliul judetean - investitii.
Exista aprobarea banilor pentru revista din partea coniliului judetean, directiile contabila, juridica si de cultura.

Ce inseamna:
delegarea persoanei fizice care a semnat ... ?

Colegii au semnat contractele, Consiliul judetean a dat aprobari prealabile,
insa tot acesta a spus ca:
- revista nu are legatura cu obiectul institutiei
- proiectul cultural /revista ) nu a fost inclus in Programul minimal cu activitati culturale ale institutiei
- nu s-a facut dovada predarii revistelor. Procesul verbal de predare nu este suficient, ci trebuia o lista nominala cu semnaturile beneficiarilor
- institutia de cultura nu a avut sume aprobate la contul 20.11 si la contul 20.01.08.

Contabilul mi-a spus ca banii /bugetul este dat de Consiliul judetean ca intr-un sac, in comun,
iar institutia ia de acolo pentru tot ce are nevoie.
Si ca problema este si din ce cont /capitol se fac platile.