Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata sumelor prevăzute prin hotărâri ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti

Bună ziua,

Prevederile unui articol din OUG privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 20XX (2014, 2015, 2016, 2017) stipulează că:
"Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituţiile şi autorităţile publice, devenite executorii în perioada 1 ianuarie-31 decembrie 20XX, se va realiza astfel:
a) în primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plăteşte 5% din valoarea titlului executoriu;
b) în al doilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plăteşte 10% din valoarea titlului executoriu;
c) în al treilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu;
d) în al patrulea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu;
e) în al cincilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plăteşte 35% din valoarea titlului executoriu."

Întrebări:
1. Când se va face plata "în primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie", pentru o sentinta civilă pronunțată la 27 iunie 2014? Până la sfârșitul anului 2014 sau până la 27 iunie 2015?

2. Luând exemplu de la punctul 1, plata pentru al doilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie - când se va face?

3. Drepturi de natură salarială = venituri din salarii?

În speranța unor răspunsuri prompte vă mulțumesc anticipat și vă doresc un Nou An mai bun, sănătate, fericire și prosperitate. La Mulți Ani!
eduardvl, utilizator
1. In primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plăteşte 5% din valoarea titlului executoriu.

Daca ne raportam la prevederile art.2552 C.civ., ar insemna pana la 27 iunie 2015.

2. al doliea an ar insemna pana la 27 iunie 2016

3. drepturi de natura salariala = venituri din salarii si asimilate salariilor , in opinia mea.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.

Pentru primul an, să înțeleg că se poate plăti suma în oricare zi din perioada 27.06.2014 - 27.06.2015 - sau este obligatoriu să fie în ultima zi (27.06.2015), conform prevederilor codului civil?

De ce întreb acest lucru: pentru că dacă se consideră până la 27.06.2015, atunci pentru primul an se poate plăti 5% din suma, să spunem la data de 30.06.2014 (pentru că aceasta este cuprinsă în perioada 27.06.2014 - 27.06.2015) iar pentru cel de-al doilea an să fie plătit 10% din suma la data de 30.06.2015 (pentru că este cuprinsă între 27.06.2015 și 27.06.2016) s.a.m.d.!

Mulțumesc anticipat pentru un răspuns la fel de prompt.
Plata se poate face in orice zi din intervalul respectiv, avand in vedere ca actul normativ nu reglementeaza si modalitatea exacta a platii.
Thanks a lot!
Perfect.
Daca intre timp am. Multumesc
devenit pensionar,/in învățământ/eu. Mai primesc aceste diferențe salariale ,obținute prin sentințe judecătorești?