avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut Nerambursat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut Nerambursat

Buna ziua! Am o mica problema in care as vrea sa ma sfatuiti cam ce as avea de facut. Acum o luna am dat cu imprumut unei prietene o suma de bani fara a incheia un anumit contract sau fara a face vrun inscris oficial existand doar un singur martor - am mers pe incredere deoarece ne cunoastem de multi ani. Credeti ca as avea vreo sansa sa-mi recuperez banii in instanta, facand o cerere de chemare in judecata sau vreo actiune in pretentii?La ambele tb sa fac convocare cf art.720 C. Civ. ?
Taxa este 10% + 30 de lei pt ambele forme de actiuni?
Ma puteti ajuta cu un model de actiune in pretentii?

Va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 13:55, 6 Septembrie 2009
sau exista o alta solutie la aceasta speta?
Va rog daca puteti sa-mi dati un raspuns cat mai rapid

Cu multumiri anticipate,
model de actiune gasiti pe forum ,sectiunea modeldecontract.ro
Procedura concilierii directe nu se aplica decat contractelor comerciale, nu si celor civile, deci nu este cazul in speta.
Va fi greu de dovedit actiunea in pretentii daca nu aveti martori, inceput de dovada scrisa sau inscrisuri din care sa rezulte acordarea imprumutului. Nu stiu daca un singur martor, avand in vedere speta in concret, este suficient pentru probarea pretentiilor dv. Acel martor a fost macar de fata cand ati dat banii prietenei? A asistat la toata discutia astfel ca poate confirma cu ce titlu au fost dati banii?
Actiunea in pretentii se timbreaza la valoare, conform Legii nr. 146/1997:
Art. 2. - (1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
a) pana la valoarea de 50 lei 6 lei
b) intre 51 lei si 500 lei 6 lei + 10% pentru ce depaseste 50 lei
c) intre 501 lei si 5.000 lei 51 lei + 8% pentru ce depaseste 500 lei
d) intre 5.001 lei si 25.000 lei 411 lei + 6% pentru ce depaseste 5.000 lei
e) intre 25.001 lei si 50.000 lei 1.611 lei + 4% pentru ce depaseste 25.000 lei
f) intre 50.001 lei si 250.000 lei 2.611 lei + 2% pentru ce depaseste 50.000 lei
g) peste 250.000 lei 6.611 lei + 1% pentru ce depaseste 250.000 lei

Va recomand angajarea unui avocat bun! ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa judiciara de timbru si timbru judiciar pentru o actiune in pretentii lorenzo29 lorenzo29 buna ziua,mama mea are probleme cu un IFN,detaliile se pot vedea in sectiune ,recuperare creante,datorii banci,intrebarea mea este cat ar costa taxele ... (vezi toată discuția)
Urgent Mihai Strimbeanu Mihai Strimbeanu Cat se platea in anul 2007 taxa judiciara de timbru la 50000 ron? Care era procentu? Mutumesc mult. (vezi toată discuția)
Succesiune stancu_sergiu stancu_sergiu Am 18 h de teren agricol extravilan si as dori sa stiu daca se poate cat m-ar costa succesiune pe aceasta suprafata avand in vedere ca trebuie facuta de pe ... (vezi toată discuția)