Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deducere sume din regularizari
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deducere sume din regularizari

Buna ziua,

sunt inregistrata ca si PFA, in anul 2015 am estimat venituri mai mici decat cele pe care le-am obtinut. In luna aprilie 2016, am primit decizia de regularizari pentru contributii, la care am platit in plus o anumita suma. Pentru anul 2016, pot deduce aceasta suma la cheltuieli? Daca nu, cum se procedeaza cu sumele din regularizari?
Buna ziua,

Sumele platite cu titlu de impozit nu se deduc. Impozitul este datorat de titularul persoanei fizice autorizate si nu de pfa direct, din acest motiv nu reprezinta o cheltuiala deductibila.
Multumesc. Nici cheltuielile cu CAS si CASS nu se considera deductibile?