Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca nesemnat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca nesemnat

.
serbandenis51, utilizator
La realizarea unui cotract individual de munca , este obligatoriu sa se plateasca in acelasi timp si la sanatate ? Sau este doar optional?
Unui salariat (cu CIM) i se retin si vireaza, obligatoriu, impozit pe venit si contributiile la pensie, sanatate si somaj.
Nu, la realizarea (negocierea) unui cim nu se platesc in acelasi timp nici sanatatea si nici somajul. CIM produce efecte dupa ce a fost semnat de ambele parti, moment din care angajatorul are obligatia sa plateasca contributiile la bugetele de stat (in acelasi timp sau in zile diferite) in conformitate cu prevederile legale in vigoare.
ContSters42179, utilizator