Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto si marirea impozitului pe masini
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto si marirea impozitului pe masini

Am auzit la taxe si impozite ca se mareste impozitul ca sa se ajunga tot la suma apropiata de timbrul de mediu
carmen01011958, moderator
Timbrul de mediu va fi eliminat definitiv din legislație în prima zi a lunii februarie 2017, conform Legii nr. 1/2017, astfel că nu va mai trebui plătit de către proprietarii de mașini.

1. Până la 31 ianuarie 2017 mai trebuie să plătesc timbrul de mediu?
Da. Timbrul de mediu încă este în vigoare în acest moment, astfel că trebuie plătit până la data de 31 ianuarie 2017. Taxa urmează să fie eliminată complet abia de la 1 februarie 2017.

2. De la 1 februarie 2017 mai trebuie să plătesc timbrul de mediu?
Nu. Începând cu data de 1 februarie 2017, ordonanța de urgență ce reglementează timbrul de mediu va fi abrogată. Astfel, proprietarii de mașini nu vor mai fi nevoiți să achite această taxă (în principal) la prima înmatriculare sau la prima vânzare a unui autovehicul. Însă doar dacă înmatricularea sau vânzarea se fac începând cu prima zi a lunii februarie 2017.

3. Timbrul de mediu va fi înlocuit de o altă taxă?
Nu. Cel puțin momentan, timbrul de mediu va fi eliminat complet și nu va fi înlocuit cu nicio altă taxă. Așadar, de la 1 februarie 2017 nu va mai trebui achitată nicio taxă de mediu la prima înmatriculare sau la prima vânzare a unui autoturism.