Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... stare civila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

stare civila

In cazul unui nascut cu mama necasatorita si tatal biologic casatorit, ce se va consemna la rubrica tatalui?
~ Conținut șters la cerere ~
Dar la stare civila, in baza declaratiei pe propria raspundere, tatal isi poate recunoaste copilul!!!! Cu alte cuvinte tatal isi poate recunoaste copiii din relatiile extraconjugale iar mama ( casatorita), potrivit art 414 NCC, nu "beneficiaza de acest privilegiu", adica indiferent cine este tatal biologic, la rubrica tata se va mentiona sotul mamei.