avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Dividende

Am dividende in valoare de 111500 lei.Cand trebuie sa platesc impozitul si sa depun declaratia?Daca nu am bani in casa sau banca, pot sa le platesc esalonat?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 16:54, 11 Mai 2017
Declaratia 100 si plata impozitului pina in 25 ianuarie.
Daca aveti o singura hotarare AGA, 10.000 puteti plati din casa, restul sumei prin banca.
Trebuie declarate si in D205 pina in 28 februarie.
Pot plati esalonat pe parcursul anului, atunci cand am bani in casa?
La casa aveti plafon de 10.000 de lei pe zi (pt fiecare asociat).
Trebuie sa faceti pt fiecare 10.000 hotarare AGA.
In ziua in care platesc 10000 lei dividende mai pot plati si furnizori?
Avem mai multe plafoane. Ele nu se suprapun. Sunt plafoane distincte:

– unul de încasări în numerar de la alți comercianți, persoane juridice sau PFA, de maxim 5000 lei/zi/client (10000 lei/zi/client în magazine de tip cash&carry)
– unul de încasări în numerar de la persoane fizice, ne-comercianți, de maxim 10000 lei/zi/client
– unul de plăți în numerar de maxim 10000 lei/zi, indiferent către câți furnizori (persoane juridice sau PFA) – se limitează în cadrul acestui plafon de maxim 10000 lei/zi plăți numerar totale către alți comercianți – persoane juridice sau PFA – la suma de 5000 lei/zi/furnizor (10000 lei/zi/furnizor către magazine de tip cash&carry)
– unul de plăți în numerar către persoane fizice de maxim 10000 lei/zi/persoană

Alte discuții în legătură

Plafon plata dividende cristinasova cristinasova Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in legatura cu plata dividendelor la o societate care are banii in casa, suma depaseste 20000 lei este obligatoriu depunerea ... (vezi toată discuția)
Oug 193/2002, privind plata dividende marianonea marianonea daca din profitul de repartizat al unui SRL , AGA il repartizeaza-ca dividente - in mai multe transe ,plafonul de 10000 lei ,pentru plata in numerar , se ... (vezi toată discuția)
Distribuire dividende in numerar tibiscum tibiscum Asociatul unic al unei societati care are profituri nerepartizate din exercitiile contabile precedente in suma de 50000 lei hotaraste repartizarea unei sume de ... (vezi toată discuția)