avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Plafon plata dividende
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Plafon plata dividende

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in legatura cu plata dividendelor la o societate care are banii in casa, suma depaseste 20000 lei este obligatoriu depunerea sumei in banca sau se poate plati impozitul direct din casierie?
Cel mai recent răspuns: Cristina Lung , Contabil 09:27, 4 Noiembrie 2016
Impozitul aferent dividendelor ridicate poate fi achitat cu numerar. Insa dividendele in sine, se pot achita in numerar doar in limita a 10.000 lei (art. 4 alin.4) din Legea 70/2015)
mai concret cum ma sfatuiti sa procedez ca sa fie corect
Daca nu vreti sa depuneti tot numerarul pe care il aveti in casierie in banca, atunci:
1. platiti asociatului, in numerar, o singura data dividende in valoare de cel mult 10.000 lei (sa aveti grija sa nu mai fi facut si alte plati (catre furnizori, avansuri spre decontare) in ziua respectiva. Totalul platilor pe care le puteti efectua este 10.000 lei. Nu includeti aici sumele pe care le depuneti in banca.
2. Achitati la trezorerie, in numerar, impozitul retinunt pentru dividende.
3. Diferenta, o depuneti, totusi, in banca si efectuati de acolo plata restului sumelor (dividende si/sau impozit)
daca valoarea este de 100000 lei trebuie neaparat depusa in banca sau pot face plata direct din casierie cate 10000 lei pe zi fara sa mai efectuez alte plati la furnizori?
Puteti sa faceti doar o singura plata in numerar, de maximum 10.000 lei, intr-o singura zi, iar restul de 90.000 trebuie achitati prin banca.
Repet, plata in numerar poate fi o singura data, chiar daca valoarea sumei achitate este mai mica de 10.000 lei (cu alte cuvinte, nu puteti face o plata de 6.000 lei intr-o zi si inca una de 4.000 lei in alta zi, ca sa va incadrati in plafoul de 10.000 lei. Acest lucru inseamna fragmentarea platii si este interzisa prin legea 70/2015)

Alte discuții în legătură

Distribuire dividende din casierie mircea.nedelcu mircea.nedelcu Buna ziua, Sunt asociat unic. In 2019 am dividende de 75000 RON. Vreau sa-i iau din casierie prin 8 hotararari AGA, este legal acest lucru ? Potrivit ... (vezi toată discuția)
Plata intretinere restanta nicola11 nicola11 detin o locuinta in bucuresti si in urma decesului tatalui meu m.am trezit ca am de plata o suma foarte mare la intretinere,...16700lei cu penalizari cu ... (vezi toată discuția)
Limita dividende prin casa anamaria88 anamaria88 Unui singur administrator se pot da dividende, cate 10.000 lei in 10 zile consecutive? Sau doar 10.000 de lei, iar restul prin banca?? Mentionez nu este rulaj ... (vezi toată discuția)