Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Distribuire dividende din casierie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Distribuire dividende din casierie

Buna ziua,

Sunt asociat unic. In 2019 am dividende de 75000 RON. Vreau sa-i iau din casierie prin 8 hotararari AGA, este legal acest lucru ?

Potrivit art. 4 alin. (4) din Legea nr. 70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata:
"Operatiunile de plati in numerar efectuate de persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de creante sau alte drepturi si restituiri de imprumuturi sau alte finantari se efectueaza cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre o persoana, pentru tranzactiile mai mari de 10.000 lei".

Din ce inteleg nu am voie decat 10.000 si restul de 65000 prin banca ? Nu inteleg de ce mai scrie 10.000 lei zilnic , ar trebui sa scrie 10.000 si atat .
Pt ca puteti avea aceste dividende si de asemenea un contract de vz cumparare tot cu aceiasi persoana, sau resituire de imprumut, chiar legea enumerandu-le ("contravaloarea unor achiziții de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanțe sau alte drepturi și restituiri de împrumuturi sau alte finanțări '). Deci de aceea "cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana".

Da, puteti plati cei 10.000 lei si restul prin banca.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Eu doresc sa-i scot pe toti din casierie, cash cu 8 hotarari AGA de repartizare in zile diferite , este vreo problema ?
mircea.nedelcu, utilizator
Nu este obligatoriu ca dividendele sa fie repartizate toate odata, putand fi lasate nerepartizate o parte din acestea sau, la limita, toate. Nu exista o reglementare in acest sens.

Ca urmare, fragmentarea descrisa mai sus este perfect legala, fiecare hotarare a adunarii generale a asociatilor sau a asociatului unic, dupa caz, este un document distinct, ceea ce inseamna ca incasarea in zile diferite a cate 10.000 lei nu poate fi sanctionata.

In dispozitia de plata specificati la explicatii: "cv. HAGA nr. ... din data ...."

Iulian Manea a scris:

Nu este obligatoriu ca dividendele sa fie repartizate toate odata, putand fi lasate nerepartizate o parte din acestea sau, la limita, toate. Nu exista o reglementare in acest sens.

Ca urmare, fragmentarea descrisa mai sus este perfect legala, fiecare hotarare a adunarii generale a asociatilor sau a asociatului unic, dupa caz, este un document distinct, ceea ce inseamna ca incasarea in zile diferite a cate 10.000 lei nu poate fi sanctionata.

In dispozitia de plata specificati la explicatii: "cv. HAGA nr. ... din data ...."

D-voastra mentionati ca "fragmentarea este perfect legala", si deci acceptati ca e fragmentare, care este ilegala.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Era un fel de a spune si va multumesc pentru observatie. Trebuia sa spun ca putem evita fragmentarea (ilegala) prin intocmirea mai multor hotarari intocmite in zile diferite (legale), fiecare sub 10.000 lei pe actionar.

Bineinteles, conform noii legislatii referitoare la spalarea banilor, trebuie declarate, dar pot fi achitate cu numerar.