Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata dividende

Buna ziua,
Administratorul firmei vrea sa si i-a dividendele pe 2018 si as vrea sa stiu daca prin hot AGA se hotaraste sa se i-a aceste dividende ,acestea se pot da prin casierie fragmentat ?cum si ce trebuie sa fac.
Mentionez ca au fost 3 asociati pana la 30.11.2019 dupa care au ramas doi.
george-neagu, moderator
Diferenta o virati in contul bancar al persoanei asociat in firma.
Potrivit art. 4 alin. (4) din Legea nr. 70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata:
"Operatiunile de plati in numerar efectuate de persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de creante sau alte drepturi si restituiri de imprumuturi sau alte finantari se efectueaza cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre o persoana, pentru tranzactiile mai mari de 10.000 lei".