avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare si restituire ajutor financiar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare si restituire ajutor financiar

Buna ziua
Unul dintre actionarii firmei doreste sa ajute firma cu suma de 15.000 lei. Doresc sa stiu daca acest ajutor financiar pot sa il incasez cu chitanta in doua zile consecutive si anume in prima zi 10.000 lei si in a doua zi 5000 lei, iar cand va fi cazul sa procedez la fel si cu restituirea ajutorului financiar.
Multumesc si va doresc o zi buna.
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 10:53, 14 Octombrie 2016
Nu.
Potrivit Legii 70/2015 -actualizată-pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată
[ link extern ]

Art.4
(1) Operaţiunile de încasări în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), de la persoane fizice, reprezentând cesiuni de creanţe, primiri de împrumuturi sau alte finanţări, precum şi contravaloarea unor livrări de bunuri sau a unor prestări de servicii se efectuează în limita unui plafon zilnic de 10.000 lei de la o persoană.
(2) Sunt interzise încasările fragmentate de la o persoană, pentru operaţiunile de încasări în numerar prevăzute la alin. (1), cu o valoare mai mare de 10.000 lei, precum şi fragmentarea tranzacţiilor reprezentând cesiuni de creanţe, primiri de împrumuturi sau alte finanţări, respectiv fragmentarea unei livrări de bunuri sau a unei prestări de servicii, cu valoare mai mare de 10.000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata dividende Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, Administratorul firmei vrea sa si i-a dividendele pe 2018 si as vrea sa stiu daca prin hot AGA se hotaraste sa se i-a aceste dividende ,acestea se ... (vezi toată discuția)
Plafon creditare firma ContSters126873 ContSters126873 buna seara .care este plafonul maxim care se poate credita o societate intr-o zi? (vezi toată discuția)
Limita plati persoane fizice 50000 lei sutrif sutrif Buna ziua, Am vandut o masina a carei pret este de 60000 lei. Cumparatorul imi da un avans de 10000 lei. Mai pot incasa 40000 cash in alta zi si doar restul ... (vezi toată discuția)