avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contraventie, amenda taiere copaci de pe proprietate
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contraventie, amenda taiere copaci de pe proprietate

Buna ziua. Azi am fost pus in fata unei aberatii made in Romania. Am rugat o persoana sa-mi taie salcamii de pe un teren aflat in proprietatea mea si, supriza, politia se autosesizeaza in sensul ca imi interzice ridicarea lemnelor care urmeaza a fi confiscate, actiune urmata si de aplicarea unei amenzi in cuantum de 2500 lei/24h, pe motiv ca am incalcat oarece lege promulgata in 2016 care ma obliga sa obtin o aprobare din partea Ocolului Silvic pentru taierea copacilor respectivi.
Exista o astfel de lege?... precizez ca deocamdata am dat doar o declaratie.
:O
Cel mai recent răspuns: alexandru.stoica , utilizator 15:12, 12 Ianuarie 2022
Exista mai multe dispozitii care opereaza in astfel de cazuri,mai ales pentru anumite specii de arbori =nuci,salcami,castani,etc
Legea Codul silvic- nr.46 din 19 martie 2008 republicata si completata,legea pomiculturii nr 348/2003 modificata
Pentru a putea taia sau tualeta un arbore atat de pe domeniul public cat si din proprietatea privata , este necesar obtinerea unui aviz.
Pentru obtinerea acestuia trebuie sa faceti o cerere la registratura primariei teritoriale, in care sa solicitati executarea operatiei pe care o considerati oportuna si motivele pentru care doriti acest lucru.
Autoritatea va institui o comisie care va verifica solicitarea, iar in urma constatarilor se va elibera sau nu avizul de tualetare/defrisare.
Pentru eliberarea acestuia nu trebuie sa achitati taxe
Daca intentionati transportul lemnul, sau valorificarea acestuia ,legea impune sa solicitati oficial ocolului silvic sa evalueze ,sa masoare copacii=masa lemnoasa,in vederea eliberarii unei autorizatii cu valabilitate mica de transport
Reglementarile Legii pomiculturii nr. 348 din 2003, actualizata, sunt severe,iar taierea/
defrisarea anumitor specii de arbori fara autorizatie , indiferent de forma de proprietate, constituie contravenţie
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos. Se pare ca-mi vor executa cota-parte din teren/casa, pt ca nu am banii astia....


ynocentta a scris:

Exista mai multe dispozitii care opereaza in astfel de cazuri,mai ales pentru anumite specii de arbori =nuci,salcami,castani,etc
Legea Codul silvic- nr.46 din 19 martie 2008 republicata si completata,legea pomiculturii nr 348/2003 modificata
Pentru a putea taia sau tualeta un arbore atat de pe domeniul public cat si din proprietatea privata , este necesar obtinerea unui aviz.
Pentru obtinerea acestuia trebuie sa faceti o cerere la registratura primariei teritoriale, in care sa solicitati executarea operatiei pe care o considerati oportuna si motivele pentru care doriti acest lucru.
Autoritatea va institui o comisie care va verifica solicitarea, iar in urma constatarilor se va elibera sau nu avizul de tualetare/defrisare.
Pentru eliberarea acestuia nu trebuie sa achitati taxe
Daca intentionati transportul lemnul, sau valorificarea acestuia ,legea impune sa solicitati oficial ocolului silvic sa evalueze ,sa masoare copacii=masa lemnoasa,in vederea eliberarii unei autorizatii cu valabilitate mica de transport
Reglementarile Legii pomiculturii nr. 348 din 2003, actualizata, sunt severe,iar taierea/
defrisarea anumitor specii de arbori fara autorizatie , indiferent de forma de proprietate, constituie contravenţie


Buna seara. Am un nuc in curte care mi-a distrus portiune de gard, din cauza radacinilor, dar ce e mai periculos, i-a crescut crengile printre cablurile de la reteaua electrica a comunei. Doresc sa scap de el, sau cel putin sa vina cineva sa il taie pana sub nivelul cablurilor. A cui competenta este? Datorita scurt circuitelor pe timpul furtunilor creaza probleme la aparatura electronica si iluminat. Multumesc.
Bună ziua,
Puteți vă rog să precizați unde anume în codul silvic se face referire la necesitatea obținerii unui aviz de tăiere/toaletare pentru domeniul public sau proprietatea privată ?
Mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ocolul silvic robix robix Buna ziua. Azi am fost pus in fata unei aberatii made in Romania. Am rugat o persoana sa-mi taie salcamii de pe un teren aflat in proprietatea mea si, ... (vezi toată discuția)
Taierea unui nuc de pe proprietate privata mariapopescu mariapopescu Pentru taierea unui nuc crescut razlet pe proprietate privata este nevoie de autorizatie? Legea din 2008 care completeaza legea pomiculturii din 2003 ce ... (vezi toată discuția)
Cum pot să protejez un nuc de tăierea crengilor? PETRE17 PETRE17 Bună seara.Am un pom mai precis un nuc plantat de mama mea în 2013 în fața boxei mele de lemne,pomul nu atinge linile de curent,crengile nu sunt pe boxa ... (vezi toată discuția)