avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2115 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Masurare case
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Masurare case

Bună ziua, sunt functionar la o primarie rurală si am constatat că o parte din proprietarii de case nu au declarate la registrul agricol și implicit la impozite suprafețele corecte ale constructiilor. Doresc să știu dacă avem posibilitatea să remăsurăm construcțiile pentru o mai bună evidență .
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: mincinosul , utilizator 11:23, 20 Ianuarie 2017
Daca primaria are fonduri pentru refacerea cadastrului, o puteti face.
Cum ati constatat ca nu au declarat suprafetele constructiilor in mod corect?
Suprafetele sunt cele din actele de proprietate si cadastru.
Cetatenii au declarat ca suprafata constructiilor 35 pâna la 60 mp dar se vede cu ochiul liber ca suprafețele nu corespund. Pe mine mă interesează doar suprafața construcțiilor si masurarea putem să o facem cu gps primariei.
Una este ce se vede cu ochiul liber, alta ce scrie in acte.
Ochiul nu este unitate de masura internationala.
Masurarea se face de catre o firma autorizata si nu cu gps-ul primariei.
Daca proprietarii nu au acte de cadastru nu ii puteti obliga sa si le faca.
Suprafetele trebuie sa fie trecute in actele de proprietate.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce tip de suprafete de teren trebuie sa se scrie in certificatul de mostenitor ? cristiannegru cristiannegru Ce tip ( = ce categorie ) de suprafete de teren trebuie sa se scrie in Certificatul de mostenitor: 1. - suprafetele din Titul de proprietate in care ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am mostenit un teren intravilan+ cladire de la parintii ... MARIANADemenescu MARIANADemenescu Buna ziua! Am mostenit un teren intravilan+ cladire de la parintii mei. In 1988 am facut succesiunea si am dus Certificatul de mostenitor la primarie. De ... (vezi toată discuția)
Teren mai mare, ce fac in cazul asta? tractor tractor Printr-o tranzactie intr-un proces de partaj am dobandit un teren de 1200 mp in titlu. Vreau sa fac cadastru la teren dar la masuratoare a iesit 1380 mp. ... (vezi toată discuția)