Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
In urma cu 21 de ani, tatal vitreg a murit. Mama mea a facut succesiunea pt apartamentul cumparat cu el in timpul casatoriei. Din casatoria lor rezultand un copil. Mama avand si ea la randul ei 3 copii rezultati dintr o casatorie anterioara. La aceasta succesiune, mama a declarat ca are doar acest copil, nedeclarand ca mai are inca 3 copii dintr o alta casatorie. In urma declaratiei sale, mamei ia revenit 1/4 parte din ap., iar sorei mele 3/4. Spuneti mi va rog, daca noi ceilalti copii avem vreun drept in urma succesiuni tatalui vitreg si ce am putea face ? Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Daca tatal vitreg - sotul mamei dvs - nu v-a adoptat in mod legal (adica nu aveti o hotarare judecatoreasca in acest sens), atunci mama dvs a procedat in mod legal. Dvs si ceilalti frati nu va puteti mosteni decat mama, nu si pe sotul mamei, care nu a fost tatal dvs in mod legal. A fost tatal dvs vitreg doar in fapt, nu si in drept. Singurele lui mostenitoare sunt mama dvs in calitate de nsotie supravietuitoare si sora dvs vitrega.
lysa a scris:

mamei ia revenit 1/4 parte din ap., iar sorei mele 3/4.

Eronat, le-au revenit cotele respective din cota de 1/2 pe care a detinut-o sotul mamei.
Masa succesorala a constituit-o jumatate din apartament, cealalta jumatate ii apartine mamei deoarece este inca in viata.
Dupa decesul mamei vor putea mosteni si copiii acesteia din prima casatorie.
Pe mama nu a intrabat-o nimeni ce copii are din casatorii anterioare, ci cati copii a facut cu raposatul, ca numai ea ca sotie mosteneste impreuna cu copilul lui.
Dvs o mosteniti pe mama cand i-o veni vremea si pe tatal dvs.
Buna ziua,
Vreau sa va mentionez ca eram de fata la succesiune ca martor pt niste semnaturi (la vremea respectiva se cereau 2 martori, acum nu stiu cum mai este legea), iar notara a intrebat-o clar: mai aveti si alti copii d vstra personal?...Mama a spus, nu. In acel moment eu am spus mai are, insa mama m a strans de mana sa tac.(oare asta nu se numeste sperjur?!) La vreme respectiva eram foarte tanara, putin frica de ea. Asa ca am tacut. Nu stiu daca a fost bine sau rau. In concluzie inteleg ca pana mama nu decedeaza( ceea ce nu i doresc) eu nu pot face nimic?! Doar apoi sa ma lupt cu sor-mea prin tribunale. La ora actuala mama vrea sa vanda acel ap.de 3 camere.
Multumesc
Buna ziua,
Intr-adevar, daca o luam dupa legile din ziua de azi asa este. As vrea sa va mentionez ca aceasta casa i-a fost data mamei pe vremea comunista, datorita faptului ca avea 3 copii, de la ICRAL. Apoi a venit vremea ca fiecare sa-si cumpere casa in care erau chiriasi de la ICRAL. Ea fiind maritata cu acest barbat, noi fiind in grija ei si traind impreuna. Intr adevar el nu ne-a infiat cu acte,insa avea grija de noi. Eu doresc sa ma lamuresc daca pana mama moare( ceea ce nu-i doresc),avem vreun drept?!
Multumesc!