Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite si taxe, ordinea de plata cand exista amenzi
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite si taxe, ordinea de plata cand exista amenzi

Daca sotul meu are amenzi de platit la fisc ne putem plati celelalte dari catre stat(impozit casa teren masina gunoi etc.)tinand cont de faptul ca amenzilor nu le cresc dobanzi pe cand celorlalte da?
Se achită cu prioritate amenzile.
Cod procedură fiscală, art 165, alin 2
[ link extern ]
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), în cazul creanțelor fiscale administrate de organul fiscal local cu suma plătită se sting cu prioritate amenzile contravenționale individualizate în titluri executorii, în ordinea vechimii, chiar dacă debitorul indică un alt tip de obligație fiscală. Aceste prevederi nu se aplică în cazul plății taxelor astfel cum sunt definite la art. 1 pct. 36.