Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozitul specific, Legea 170/2016
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozitul specific, Legea 170/2016

Buna ziua.

Impozitul specific anual , conform Legii 170/2016, se aplica si persoanei juridice care are inscrise in actul constitutiv activitatile Caen prevazute la art. 1, dar care insa nu le desfasoara (nefiind nici autorizata pentru acestea) ?.
Persoana juridica in cauza, are insa restaurante si baruri in proprietate, dar care sunt inchiriate altor terti care desfasoara aceste activitati, avand si autorizatile de functionare corespunzatoare.

Cu multumiri anticipate.
Platesc impozit specific doar platitorii de impozit pe profit si care au autorizate caenurile respective, daca realmente obtin venituri din acele caenuri. Pt venituri din chirie nu se plateste imp specific, chiar daca se inchiriaza restaurant