Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Buna ziua! Intrebarea mea este mai pot fi executat silit prin poprire pt un credit din 2007? Ultima plata am efectuat-o in 2013. Nu s-a prescris deja in 3 ani? M-am trezit cu contul blocat pt poprire, acum in 2017? Am crezut ca se prescrie in 3 ani. E legal?
Intr-adevar, termenul in care se prescrie dreptul de a obitne executarea siltia este de 3ani,daca nu s-au facut acte de intrerupere a termenului de prescriptie(recunoastere,plati,notificari ale executorului judecatoresc),faceti contestatie la executarea propriu zisa in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta de inceperea executarii.