avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... deducere asigurare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

deducere asigurare

Am incheiat anul acesta o POLITA DE ASIGURARE DE VIATA LEGATA DE FONDURI DE INVESTITII - Tarif Z10R (asigurare + economisire) si mi s-a spus ca primele platite sunt deductibile in limita a 400 euro / anul 2009.
Este adevarat ?
Sau numai pensiile private beneficiaza de aceasta deductibilitate ?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 17:53, 10 Septembrie 2009
sint derutata de locul in care ati pus intrebarea : anume la impozit pe venit ; sinteti pfa? ce calitate aveti ?
da, sunt Intrepr.Individuala
cristian_conea a scris:

Am incheiat anul acesta o POLITA DE ASIGURARE DE VIATA LEGATA DE FONDURI DE INVESTITII - Tarif Z10R (asigurare + economisire) si mi s-a spus ca primele platite sunt deductibile in limita a 400 euro / anul 2009.
Este adevarat ?
Sau numai pensiile private beneficiaza de aceasta deductibilitate ?
Multumesc !


Codul fiscal prevede deductibilitatea a 200 euro pt asigurarile facultative de sanatate platite de unitate la calculul impozitului pe profit.

Daca asigurarea de viata este tot una cu asigurarea de sanatate (eu zic ca nu) si este aprobata si in vigoare legea speciala privind asig facultative de sanatate (eu zic ca nu) atunci da, sunt deductibile la calculul impozitului pe profit in lim a 200 euro anual.

Mai sunt neimpozabili 200 euro in conditiile de mai sus la impozitul pe salarii pentru asigurarile platite de catre angajat.
pensiile private beneficiaza deasemena de deductibilitate de 200 euro pe am, dar asigurarea dvs nu este o pensie privata.
In Codul Fiscal avem la:
ART. 21 Cheltuieli - Cheltuieli deductibile limitat alin. 3 [...]
j) cheltuielile efectuate in numele unui angajat, la schemele de pensii facultative, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 400 euro intr-un an fiscal, pentru fiecare participant;
k) cheltuielile cu primele de asigurare voluntara de sanatate, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 250 euro intr-un an fiscal, pentru fiecare participant; [...]

Aici este vorba de cheltuielile deductibile la calculul impozitului pe profit in cazul societatilor comerciale; nu este pomenit nimic de polita de asigurare de viata.

Alte discuții în legătură

"pensie privata pfa" coltex coltex Va rog sa-mi spuneti daca pensia privata la un PFA taxi este deductibila, adica o pot trece pe cheltuieli in registru? Multumesc. (vezi toată discuția)
Pensii fac. platite de angajator celineceline celineceline Se platesc contributii CAS, CASS și Somaj pentru contributiile la pilonul III achitate de anagajator in numele angajatului ? (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile Luminita78 Luminita78 Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: Daca la o firma, patronul vrea sa incheie pentru angajatii sai asigurari de pensii private facultative si ... (vezi toată discuția)