avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract concesiune inregistrat gresit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract concesiune inregistrat gresit

buna seara,am urmatoarea problema :
in 2012 s-a semnat un contract de concesiune
obiectul contr. este preluarea in concesiune a unui spatiu/suprafata de 214m2,obiectivul concendentului este teren situat sub cladire,durata este de 10 ani incepand de la 01.05.2012-30.04.2022,Redeventa este de 25lei/mp/an,conform HCL 54/2009 platita trimestrial

inregistrarea a fost gresita 205 167 53500
in contul 8038 pe debit nu este nimic
iar plata redeventei s-a facut prin 612 si nu 167
as vrea sa rezolv problema insa nu stiu cum?

corect ar fi fost 612 401 credit la 8036 si plata redeventa 401 5121/5311.........nu am nici pe 8036 nimic....
- See more at: [ link extern ]

Alte discuții în legătură

Concesionare mijloace transport de catre primarii contexaudit contexaudit firma de trasport in comun (o societate pe actiuni care apartine primariei) achizitioneaza mijloacele de trasport in baza unui contract de leasing ... (vezi toată discuția)
Restrangere concesiune adinutza.2008 adinutza.2008 Primaria a incheiat un contract de concesiune cu o societate avand ca obiect un teren proprietate privata. Acest teren s-a concesionat pentru construirea de ... (vezi toată discuția)
Investitii la un spatiu inchiriat tatiana1 tatiana1 Buna seara, am urmatoarea situatie: La un spatiu inchiriat a fost montata tamplarie termopan , s-au efectuat lucrari de inlocuire pardoseala,inlocuire de ... (vezi toată discuția)