Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata taxelor catre stat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata taxelor catre stat ...

Se poate considera nul un CIM , daca angajatorul nu a achitat contributiile salariatului catre stat , de la data angajarii , pana in prezent , respectiv data angajarii a fost 12 oct / 2016 ?

Se mai pot achita retroactiv , aducandu se platile la zi ?
vaalmy2, utilizator
Neplata contributiilor nu constituie motiv de nulitate a c.i.m.

Angajatorul poate achita retroactiv aceste contributii.

Neplata contributiilor sociale de catre angajator poate face obiectul :
- unei actiuni in instanta
Modalitatea corecta si eficienta prin care puteti actiona este declansarea unui litigiu de munca care sa vizeze neexecutarea contractului de munca de catre angajator, prin neindeplinirea obligatiei de a plati contributiile sociale aferente veniturilor salariale realizate de angajat. Actiunea va viza toate contributiile sociale datorate.

- unei sesizari la ANAF in legatura cu neplata acestora, ceea ce poate declansa un control de specialitate.
Recuperarea creantelor privind contributiile sociale, reprezinta obligatia institutiilor statului, iar actiunea lor vizeaza platitorul (angajatorul) care are obligatia de a calcula, retine si vira contributia datorata de angajat si de a calcula si vira contributia datorata de angajator.