Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune- martori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune- martori

Pot fi martori la succesiune persoanele mentionate mai jos?
- nepoata decedatului (fiica surorii)
- sotul nepoatei
- cumnata fiului mostenitor
Buna ziua,
Si la notar si la instanta POT fiind rude sau afini de gradul 4.
Va multumesc!
La notar, nu.
Martorii la o succesiune nu trebuie sa fie rude sau afini cu familia.
Mai bine aduceti doi vecini/ cumetri/prieteni de familie.
:(
Decedatul si-a schimbat adresa de cateva ori in ultimii 20 ani, nu era in relatii cordiale cu vecinii...mostenitorii nu cunosc vecinii ,care, oricum, sunt foarte tineri si nu au de unde cunoaste situatia familiei.Prietenii celui decedat ”au plecat” si ei de ceva vreme, aveau peste 80 de ani.
Care e solutia in aceasta situatie?
Va rog mult, o precizare, daca se poate!
Gradul de rudenie se raporteaza la cel decedat sau la mostenitor?
Multumesc!