avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare contestat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare contestat

Salutare...
Sunt nefericitul posesor impreuna cu sotia al unui apartament cumparat de la socrii sotia mai are 4 frati din care unul ameninta cu judecata pentru ca a fost neindreptatit prin vinzarea apartamentului de catre parintii sotiei catre noi.....
Mentionez ca parintii sotiei sunt in viata si a fost si este dorinta lor sa ne faca contract de vinzare cumparare nu donatie sau altceva cu clauza.....
Contractul de vinzare cumparare (cvc) a fost realizat pe suma de 10000ron fiind evaluat prin grila notariala la 55000 ron.....
Intrebarea mea este daca cvc poate fi atacat in instanta si daca poate fi considerat ca o donatie din cauza sumei mici de vinzare......
A doua intrebare ar fi daca acum in situatia in care nu sunt atacat in justitie pe te miri ce motiv pot vinde apartamentul in liniste....
Va multumesc!!!!!!!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:20, 2 Aprilie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Banuiesc ca este vorba de euro si nu de lei!
Intradevar, din cauza pretului poate fi considerata o donatie deghizata si exista mari sanse ca instanta sa constate nulitatea contractului de v/c.
ok...... si in situatia data daca eu nu sint actionat in judecata pot sa vind apartamentul?....
iar eu ca sot ce drepturi mai am daca fratele sotiei imi contesta contractul de vinzare cumparare........va multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu sunteti dat in judecata de cumnat il puteti vinde dar exista posibilitatea ca ulterior acesta sa solicite in instanta anularea contractului.
Nu veti mai avea drept de proprietate.
Trebuie sa solicite anularea contractului in termen de 3 ani de cand a luat la cunostinta despre vanzare.
va multumesc pentru raspuns....
dupa moartea ambilor socri mai pot aparea probleme daca cumnatul depaseste termenul de 3 ani?......si cind sau cum se poate considera legal luarea la cunostiinta de catre cumnat a faptului ca socrii mei mi-au vindut apartamentul?
sper ca va referiti ca termen de 3 ani la cumpararea apartamentului de catre noi de la socri.....

Alte discuții în legătură

Mostenire si cvc ContSters340506 ContSters340506 Buna ziua, Am mostenit de la parintii mei decedati o casa de locuit de 166 mp, teren aferent 800 mp si un grajd. Din priima casatorie am 2 ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare. Crystyana30 Crystyana30 Buna ziua, Speta este urmataorea: socrii vor sa treaca apartamentul pe numele sotului ( sotul mai are un frate), socrii cel mai probabil vor dori sa existe si ... (vezi toată discuția)
Donatia unei case poate fi atacata dupa moartea donatorului? irina_petre irina_petre Socrul meu are doi fii unuia i-a donat un apartament acum cativa ani..iar acum sotul meu nelegitim(nu am facut nici cununie civila si nici nunta desi avem 10 ... (vezi toată discuția)