Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire si CVC
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire si CVC

Buna ziua,
Am mostenit de la parintii mei decedati o casa de locuit de 166 mp, teren aferent 800 mp si un grajd.
Din priima casatorie am 2 mostenitori, din a doua casatorie, cu sotia actuala, am inca 2 mostenitori, deci in total 4.
In oct.2013 am facut CVC cu uzufruct unuia din fii mei (cu actuala sotie), cu o valoare de 6000 eur.
1. In cazul decesului meu ceilalti 3 mostenitori pot ataca CVC ?
2. Dupa ce perioada de timp, CVC , nu mai poate fi atacat de ceilalti 3 mostenitori ?
3. Dupa decesul meu, fiul beneficiar al CVC poate instraina (vinde) imediat bunurile care fac obiectul CVC ?
4. In momentul de fata, eu de comun acord cu fiul meu, putem vinde altei persoane bunurile mostenite de mine ?
5. De comun acord, eu si fiul meu, in ce conditii putem cere anularea CVC (bunurile mostenite sa fie aduse in starea de dinainte de a se face vanzarea) ?
6. In situatia in care NU exista acest CVC , in cazul decesului meu, cum se facea mostenirea, fiind vorba de 4 mostenitori si sotie ??

Va muultumesc cu mult respect .
Daca pretul nu este unul serios sau nu s-a platit, CVC poate fi atacat oricand, indifferent cat timp trece.
In orice caz, cel putin neechitabila fata de ceilalti copii calea aleasa de dvs, dar fiecare si le stie pe ale lui.
Dupa deces, poate vinde a doua zi.
Poate sa va revanda sau sa va doneze, de adus in starea initiala in principiu nu se poate.
Daca nu ar fi existat CVC, sotia lua 1/4, iar cei 4 copii 3/4 din mostenire care se impartea egal intre acestia, deci fiecare lua 3/16.
Multumesc frumos pt raspuns, totusi mai am ceva neclaritati de aceea am si apelat la AVOCATNET.
Un notar mi-a spus ca CVC cu uzufruct , numai in termen de 3 ani poate fi atacat de ceilalti mostenitori. Adica nu toata viata cumparatorul sta , cum se zice,cu sabia deasupra capului.
Ceilalti 3 mostenitori nu sant in nici un fel nedreptatiti. La cei 2 din prima casatorie le-au ramas un apartament cu 3 camere, cei din a doua casatorie avem o intelegere.
In casa mostenita de mine locuiesc cu sotia si fiul ( cu familia lui) caruia i-am facut CVC, care are grija de noi batranii si care a si investit multi bani in renovarea. De aceea ar fi foarte nedrept, ca la o adica, nu stiu care din ei sa ridice vre-o pretentie.
Multumesc frumos.

Reductiunea reprezinta o sanctiune aplicabila liberalitatilor excesive ( donatiilor si legatelor ), lipsindu-le de eficacitate juridica, in masura in care acestea incalca rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari.

Aceasta cauza de ineficacitate a actelor juridice este aplicabila de la momentul deschiderii succesiunii , prin moarte.

Astfel, mostenitorii rezervatari , in cazul in care cotitatea disponibila a fost lezata, se pot adresa instantei de judecata, in vederea reductiunii liberalitatii excesive.

Contractul de vanzare-cumparare poate fi calificat drept donatie deghizata.

Actiunea in reductiune are caracter personal, este supusa termenului de prescriptie de trei ani, termen de curge de la data nasterii dreptului la actiune .( reprezentat de momentul decesului ).

Orice act este supus desfiintarii, atata vreme cat incalca prevederile legale.

Multumesc frumos pentru raspuns. Deci inteleg ca in termen de 3 ani de la deces CVC poate fi atacat de oricare din ceilalti 3 mostenitori. O zi excelenta va doresc.