Forum Discuţii juridice Executare silită Titlu executoriu pentru un contract din 2008
Discuție deschisă în Executare silită

Titlu executoriu pentru un contract din 2008

Buna seara, firma la care lucrez a primit cu titlu executoriu infiintarea ppririi a 1/3 din salariu (mentionez ca acest contract este de 1 ora pe zi, salariu minim raportat la o ora). Atasat este "pe rol solutionarea cererii de incuviintare a executarii silite inaintata de Biroul executorului judecatoresc " in aceasta scrie "Cauza se solutioneaza fara citarea partilor, conform art 666 C. pr.civ" si continua cu "apreciind cererea de executare silita ca fiind intemeiata, tinand seama de dispozitiile art. 666, 622,628,631,632,651,652,670 C.pr.civ, instanta o va admite si va incuviinta executare silita." aceasta are data din 15.12.2016, plicul primit de societate pe 20.01.2017. Acuma ce stiu eu este ca am avut un imprumut pe nevoi personale facut in 2008, platit doar jumatate de an, dupa care am fost in imposibilitate de a mai plati si plecata din tara fiind. In 2013 m-am intors, am sunat la banca vrand sa-mi reiau platile, dar banca mi-a transmis ca soldul este 0, probabil contractul a ajuns la recuperatori. Eu nu locuiesc la adresa de domiciliu, deci nu am semnat vreodata ca am luat la cunostinta despre situatia contractului. Din ce am citit, acum in 2017 acest contract este prescris de mult, care sunt pasii necesari de urmat ? De ce m-au executat ? ce e de facut ?
2 persoane mi-au spus ca trebuie in maxim 15 zile sa-mi iau avocat, ce se intampla dupa? a avut rabdare atatia ani, iar acum e graba ?
taxa de timbru judiciar, o calculeaza toti avocatii pe langa onorariul ? ce avocat imi recomandati ?
firjinia1, utilizator
Termenul de prescripție de 3 ani începe să curgă din momentul în care banca a constatat scadent întreg debitul ( din acel moment banca ar fi putut începe executarea silită împotriva debitorului ) In acest caz , doar instanta de judecata, în baza unei contestatii la executare poate stabili împlinirea termenului de prescripție și anula întreaga executare silită. Problema poate aparea la dreptul dvs de a depune contestatie , deoarece contestaţia privitoare la executarea silită propriu-zisă se poate face în termen de 15 zile de la data când ati luat la cunostinta !!! Daca cei de la firma nu v-au dat actele atunci se va lua in considerare ziua de salariu dar daca au trecut 15 zile de la data cand dvs ati incasat ultimul salariu ( se va considera ca atunci ati sesizat ca salariul e afectat ) e tardiv ...
de pe 20.01.2017 inca nu s-au scurs cele 15 zile, in plus, data de salariu este pe 05 luna urmatoare, in 2013 am sunat la banca si eram cu soldul 0, oare nu s-a prescris?
Daca nu va descurcati cu documentele , consultati un avocat , cat mai repede , si depuneti contestatie la executare !
S-a prescris,daca nu ati facut nicio plata in ultimii 3 ani, dar dvs trebuie sa faceti contestatie la executare si sa atacati executarea silita pe motiv ca s-a prescris.Termenul de depunere in instanta e de 15 zile de cand ati aflat de acest titlu executoriu.Daca depasiti termenul vi se respinge automat contestatia si ramaneti "bun de plata".
Buna ziua, contestatie am facut, apare pe net Şedinţe 09.03.2017 , dar inca nu am primit instiintare de plata a taxei de timbru, ce am de facut ?, am caulculat "c) intre 5.001 lei si 25.000 lei-- 355 lei + 5% pentru ce depaseste 5.000 lei;" sa merg la cec sa depun suma aceasta oricum ?