Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma sfatuiti sa ma pensionez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma sfatuiti sa ma pensionez?

Data nasterii 05 11 1959
Sex: femenin
Vechime in munca; 38ani
Bneficiez de Legea 341/2004
Care din variantele de pensionare se potrivesc conform noii legi unitare de pensionare
Va multumesc anticipat.
Daca beneficiati de prevederile lg 341 / 2004 ( revolutionar) va puteti pensiona cu 5 ani inainte de varsta standard 61 ani si 7 luni - 5 ani = 56 ani si 7 luni. Stagiul de cotizare complet e de 31 ani 7 luni.
In concluzie va puteti pensiona oricand fara penalizare. Daca nu sunteti revolutionar, pentru a beneficia de pensie fara penalizare va mai trebuie un stagiu de 7 luni 1 zi.