Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitare romaneasca pentru auto inmatriculat in ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitare romaneasca pentru auto inmatriculat in Bulgaria

Buna ziua ,
Am cumparat in 2010 o masina din vidin,vreau sa o inmatriculez,
Am fost la primarie sa o iau in evidenta si m-i sa spus ca daca vreau sa o o iau in evidenta trebuie sa ii platesc impozitul din 2010 pana in prezent,
Precizez ca masina inca este inmatriculata in Bulgaria

Va multumesc anticipat
Prezentati la taxe si impozite dovada platii in Bulgaria a impozitului pe proprietatea masinii.
Daca este vehicul achizitionat in tara vecina,pentru inmatriculat in Romania initial este necesar sa contactati proprietarul maşinii, care este cel mai probabil un cetatean Bulgar sau o firma din Bulgaria.
Practic, nici dv si nici cel de la care ati cumparat vehiculul, nu sunteti proprietari ai acestuia
ci doar ati cumparat dreptul de folosinta
Prima înmatriculare a unui vehicul în România

Documentele necesare înmatriculării unui vehicul în România

cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia. În cazul înmatriculării temporare pentru export nu este necesară viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale;
cartea de identitate a vehiculului, în original şi în copie;
documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, original şi copie;
actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie. În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta actul de identitate sau, după caz, documente care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
dovada de efectuare a inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia, cu excepţia autovehiculelor şi remorcilor noi;
copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate al acesteia;
dovada de efectuare a formalităţilor vamale de import definitiv sau temporar pentru înmatricularea temporară, în cazul autovehiculelor şi remorcilor dobândite din străinătate, în cazurile prevăzute de lege, în original sau copie legalizată a acesteia;
dovada de plată a taxei de înmatriculare, stabilită potrivit legii;
dovada de plată a contravalorii certificatului de înmatriculare;
dovada de plată a contravalorii plăcuţelor cu număr de înmatriculare;
certificatul de autenticitate al vehiculului, cu excepţia vehiculelor noi, a autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice.
În cazul vehiculului de provenienţă străină care a mai fost înmatriculat în alt stat şi care se înmatriculează pentru prima dată în România, solicitantul trebuie să prezinte şi documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare.
În cazul absenţei documentelor de înmatriculare eliberate de alt stat, serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competent va înmatricula un vehicul care provine dintr-un stat membru al Uniunii Europene numai după obţinerea confirmării de la acest stat a faptului că solicitantul este îndreptăţit să reînmatriculeze vehiculul în România.

Am cumparat masina de la proprietarul masinii,prin contract de vanzare -cumparare si procura (in cartea masinii si in certificat proprietar este cel cu care am contractul.
Ma intreb cum este posibil sa iti ceara impozit pe un autovehicul care este inmatriculat in bulgaria?
Chiar daca eu am contract din 2010,