Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... probleme juridice legate de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

probleme juridice legate de pensii

Am facut o sesizare la Petrom-OMV ptr.eliberarea unei adeverinte precum ca am activat in cadrul acestei companii 35 ani in conditii deosebite de munca fiindu-mi necesara ptr.recalcularea punctajului mediu la pensie.S-a raspuns ca in cartea de munca nu se specifica gr.1 sau 2 de munca.Dar eu am facut referire la conditii deosebite de munca conf.Legii 263/2010,anexa 2 si 3,actualizata prin Legea 192/2015.In toata aceasta perioada (1970-2009) am lucrat in industria de petrol si gaze(forajul sondelor,interventii,reparatii capitale,probe productie,detubari sonde),asigurand asistenta la numeroasee operatii la sonde(mediu acid,exploziv,radioactiv).Nu stiu daca gr.1 de munca=condittii speciale si gr.2 de munca=conditii deosebite.In legislatie nu se face referire daca esti sondor,maistru sau inginer.Ce ma invatati sa fac?Multumesc!
Solicitati in scris, cu nr. de inregistrare/ data (puteti trimite prin posta cu confirmare de primire) , emiterea unei adeverinte conform modelului din anexa 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare pentru perioada lucrata in grupa de munca in perioada 1970 - 2009 in vederea recalcularii pensiei.
La adeverinat sa se anexeze documentul CA din 1990 (pentru perioada 1970-1990), documentul anual al CA (pentru perioada 1990-2001), decizia interna, anuala incepand cu 2001 pana in 2009, prin care ati fost nominalizat ca beneficiar de grupa de munca in perioada respectiva.
Nu trebuie sa specificati grupa de munca. Adeverinta trebuie emisa conform documentelor existente in arhiva firmei.
La prima solicitare am aratat ca am primit raspuns de la Petrom-OMV ca in cartea de munca nu se specifica grupele de munca,desi conf.anexa 2 din Legea 263/2010 actualizata prin legea 192/2015 se prevede f.clar ca cei care au lucrat in industria de petrol si gaze beneficiaza de legi speciale.Document CA inseamna document consiliul administrare?Daca da ,inperioadele care le-ati enumerat,nu sunt astfel de documente.Multumesc!
In lipsa documentelor mentionate in mesajul meu anterior, Petrom-OMV nu are baza legala pentru a va elibera adeverinta in termenii ceruti de dvs.
CA - consiliu de administratie.
Multumesc pentru raspuns.Daca Petrom-OMV nu are baza legala pentru eliberarea unei astfel de adeverinte,atunci ce pot sa fac?O sa mor cu legislatia actuala in favoarea mea.Va rog frumos sa va uitati pe Legea 263/2010 anexa 2 pct.13 si anexa 3,actualizata prin Legea 192/2015 ,care arata f.clar ceea ce vi-am relatat in intrebarile anterioare. Numai citind locurile de munca in care am activat va dati seama ca am dreptate:Schela de Extractie petrol si gaze Berca,Trustul de Foraj -Extractie Ploiesti,Sucursala Petrom Ploiesti,Petrom-OMV Bucuresti .Probabil ca trebuie sa-mi cer drepturile prin darea in judecata a Petrom-OMV.
Gasiti lamuri daca studiati Decizia ICCJ nr.12/ 2016 si Decizia ICCJ nr.14/ 2016 (aici: [ link extern ] .
Daca ati activat la firmele si locurile de munca nominalizate in anexa 2 si anexa 3 la Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare puteti beneficia de grupa de munca, dar dvs. ati mentionat ca documentele specificate de mine anterior (care se solicita de fapt de casele judetene de pensii) nu se regasesc in arhiva, iar eu am dedus ca nu s-au intocmit. Daca in arhiva firmei se regasesc locurile de munca si firmele respective (nominalizate in anexa 2 si anexa 3) mai trebuie doar sa se regaseasca documentul de nominalizare a dvs. la locurile de munca incadrate in grupa de munca pentru a va putea emite adeverinta necesara.
In carnetul dvs. de munca trebuie sa se regaseasca firmele (cel putin) si chiar locurile de munca, mentionate in anexa 2 si anexa 3 (anexele acestera se refera doar la conditii speciale de munca si grupa I de munca, prin asimilare).
Grupa a 2-a de munca si conditiile deosebite de munca se incadreaza in alte prevederi legale - Ordin MMPS nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994 anexa 2, HG nr. 261/ 2001 cu modificarile si completarile ulterioare (ultima HG nr. 1627/ 2009 pentru cazul dvs., respectiv perioada 1970-2009).
Grupa I de munca si conditiile speciale de munca pentru perioada 1970-2009 se incadreaza in prevederile Ordin MMPS nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994 anexa 1, HG nr. 1025/ 2003 cu modificarile si completarile ulterioare (ultima HG nr. 2280/ 2004).
Trebuiau intocmite materiale, obtinute avize de la ITM pentru locuri de munca incadrate in grupa de munca si nominalizati, anual, beneficiarii pe locuri de munca de catre firma.
Legea nr.192/ 2015 nu are norme de aplicare (guvernul tehnocrat nu le-a emis) si casele de pensii nu au inceput recalcularea, desi legea prevede acordarea drepturilor in decurs de 2 ani (pana la 31.12.2017), incepand cu 01.01.2016. Pentru a se aplica aceasta lege, trebuie sa aveti mentiuni in carnetul de munca sau sa depuneti adeverinta. Am inteles ca nu aveti mentiuni in carnetul de munca. Daca nu veti obtine adeverinta nu se va aplica legea in cazul dvs.