Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamurire despre plata zilelor de week-end
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamurire despre plata zilelor de week-end

Care sunt conditiile in care sambata si duminica se plateste dublu?
Lucrez la un liceu special, am un program de 12/24 si de mai bine de 20 de ani nu se mai platesc zilele e week-end dublu.
1. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

2. Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.