Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare autoturism taxa mediu recuperata
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare autoturism taxa mediu recuperata

Buna ziua,

Am achitat taxa mediul in 2010.
Acum doresc sa cer restituirea acesteia pe cale administrativa si sa vand respectivul autoturism dupa 1 martie 2017.
Noul proprietar va fi conditionat de plata taxei la inmatriculare?

Multumesc!
Nu mai puteti cere recuperarea pe cale administrativa deoarece odata cu eliminarea taxei de mediu de la 1 febr s-a abrogat si procedura de recuperare direct de la Anaf. Trebuie initiata actiune in instanta.