avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1340 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare autoturism taxa mediu recuperata
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare autoturism taxa mediu recuperata

Buna ziua,

Am achitat taxa mediul in 2010.
Acum doresc sa cer restituirea acesteia pe cale administrativa si sa vand respectivul autoturism dupa 1 martie 2017.
Noul proprietar va fi conditionat de plata taxei la inmatriculare?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 11:53, 4 Februarie 2017
Nu mai puteti cere recuperarea pe cale administrativa deoarece odata cu eliminarea taxei de mediu de la 1 febr s-a abrogat si procedura de recuperare direct de la Anaf. Trebuie initiata actiune in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa recuperez taxa de poluare? dacidaci dacidaci Buna seara Am achizitionat in 26.07.2008 un Iveco din Germania si in data de 24.09.2008 am achitat taxa de poluare in valoare de 5.294,00 ron la Adm. sct. 4. ... (vezi toată discuția)
Intrebare legata de restituirea taxei auto de prima inmatriculare oumata oumata Buna ziua, Apelez la dumneavoastra pentru o parere/mai multe pareri legata/e de urmatoare situatie. In 2012 am achizitionat o masina din strainatate, am ... (vezi toată discuția)
Timbru de mediu, plata nedatorata Lorien Lorien Speta mai deosebita, dar poate nu singura in domeniul timbrului de mediu. Autoturism cumparat de un SRL in anul 2010, nou de la reprezentanta din tara. ... (vezi toată discuția)