Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Incredintare directa
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Incredintare directa

Imi poate spune cineva care sunt pasii si documentele necesare derularii unei proceduri de incredintare directa? Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
art. 19 din OUG nr. 34/2006 cu modificarile ci completarile ulterioare prevede ca: "Autoritatea contractantă are dreptul de a achiziţiona direct produse, servicii sau lucrări, în măsura în care valoarea achiziţiei, estimată conform prevederilor (...) nu depăşeşte echivalentul în lei a 15.000 euro pentru fiecare achiziţie de produse, servicii sau lucrări. Achiziţia se realizează pe bază de document justificativ, care în acest caz se consideră a fi contract de achiziţie publică, iar obligaţia respectării prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă se limitează numai la prevederile art. 204 alin. (2)".
art. 204 alin. 2 din acelasi act normativ prevede ca: " Autoritatea contractantă are obligaţia de a asigura obţinerea şi păstrarea documentelor justificative care dovedesc efectuarea oricărei achiziţii publice".