avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum e corect???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum e corect???

Va rog din suflet sa ma indrumati sa procedam cum e legal...Pe scurt: datorita faptului ca de la 01 februarie 2017 salariul minim pe economie a crescut la 1450,00 lei si pentru ca asociatia noastra are angajat un administrator cu CIM pentru o norma intreaga de 8 ore/zi(este administrator,contabil si casier),cei din C.Executiv,au hotarat sa convoace o Ad.Generala in cadrul careia sa supuna la vot faptul ca acest administrator genereaza costuri prea mari pentru cele 170 de apartamente si drept consecinta vor sa faca un Contract de Administrare cu o firma specializata in asa ceva.Acum,eu in calitate de presedinte al acestei asociatii de proprietari,va rog sa ma indrumati si sa-mi spuneti daca ceea ce doresc unii membri ai C,Executiv este corect si legal,ce spune Codul Muncii in raport cu aceasta situatie?Actualul administrator ar urma sa intre in somaj,putem sa-l concediem ca sa angajam o firma care sa faca aceleasi lucruri?Intram in conflict de munca cu actualul administrator,putem fi chemati in judecata?Va rog sa ma ajutati sa procedam corect,mai ales ca acest administrator pe care il avem,este foarte eficient,insa sunt cateva persoane care pur si simplu nu-l mai doresc cu aceasta remuneratie,iar domnul nu doreste sa presteze pe un salariu mai mic,la un program de 4 ore/zi.De altfel,eu am mai spus despre dumnealui si cu alt prilej ca din punct de vedere profesional,nu are nimeni ce-i reprosa,insa...#-oVa multumesc!

Alte discuții în legătură

Cum e corect - renuntare la administrator, angajare firma Pyppo Pyppo Va rog din suflet sa ma indrumati sa procedam cum e legal...Pe scurt: datorita faptului ca de la 01 februarie 2017 salariul minim pe economie a crescut la ... (vezi toată discuția)
Nu vrem sa facem parte din asociatia de proprietari BratuAurel BratuAurel anul acesta cei de la primaria orasului unde locuiesc vor in baza legi 230/2007 vor sa constitue o asociatie de proprietari la nivel de oras cu un presedinte ... (vezi toată discuția)
Demitere presedinte al asociatiie de proprietari sergiug2001 sergiug2001 Buna ziua, presedintele asociatiei ne sicaneaza si nu vrea sa primeasca cererea proprietarilor cu privire la organizarea unei sedinte generale extraordinare. ... (vezi toată discuția)