Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu crestere copil

Buna ziua.
Sotia a ales sa mearga mai devreme cu 60 zile la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie.

Au mai ramas 2 luni pana copilul va face 2 ani.
Tatal poate lua cele 2 luni pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului fara a afecta stimulentul de insertie al mamei ?

O luna stiu ca poate lua celalalt parinte (O.U.G.111/2010 art.11 , lit.a.) , altfel se pierde.
Tatal poate intra in CCC 2luni si va beneficia de indemnizatia pentru CCC, insa mama nu va beneficia de stimulentul de insertie in perioada in care attalva intra in CCC.
Dupa ce tatal termina CCC de 2 luni , mama va benificia de stimulent pana la 3 ani ?
Dupa terminarea CCC de catre tata, mama va beneficia de stimulent de insertie.

In acest caz, actele pentru stimulent trebuie sa fie depuse cu cel putin 60 de zile de data implinirii de catre copil a varstei de 2 ani.
Va multumim !
Ma puteti ajuta cu un articol (daca este) unde sa fie specificat ca stimulentul de insertie nu se pierde daca tatal intra in CCC ?