Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicarea legii 192/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicarea legii 192/2015

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti:sint pensionata la limita de virsta, cu stagiul complet de cotizare ( conf. Lg.19/2000 ) de 25 ani,9 luni; total stagiu de cotizare realizat e de 36 ani,8 luni si 18 zile, din care in gr. I ( conf. Lg. 3/1977 ) 22 ani,3 luni si 2 zile si in conditii normale 3 ani,5 luni si 16 zile, virsta standard de pensionare, datorita conditiilor speciale si deosebite de munca s-a redus cu 13 ani, iar punctajul mediu anual rezultat este de 0,93121, neschimbat de la data iesiri la pensie ( 21.03.2006 ) si pina in prezent. Dorinta mea arzatoare e de a sti daca beneficiez de prevederile Lg. 192/2015. Va multumesc cu anticipatie .
Daca nu ati beneficiat pana in prezent de acordarea de punctaj suplimentar pentru anii lucrati in grupa de munca, ar trebui sa beneficiati de prevederile Legii nr.192/ 2015. Pana in prezent Legea nr.192/ 2015 nu a fost aplicata de casele de pensii. Guvernul tehnocrat nu a intocmit norme de aplicare, CNPP nu a intocmit instructiuni de aplicare, actualul guvern nu a facut precizari pana in prezent. Ceea ce pare sigur, fiind mentionat in lege - se va aplica retroactiv incepand cu 01.01.2016.
Gasiti mai multe comentarii legate de subiect aici: www.avocatnet.ro/content/for...