Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot deveni singurul mostenitor al tatalui meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot deveni singurul mostenitor al tatalui meu

Buna ziua,
mama mea a decedat cu mult timp in urma, tatal meu s-a recasatorit (toate bunurile proprietate le-a dobandit in actuala casatorie) si nu are copii din actuala casatorie. Ei sunt despartiti in fapt de mai mult de 10 ani, numai ca locuiesc in aceeasi casa nefiind divortati cu acte. Cum sa procedez sa fiu unicul mostenitor al tatalui meu( in cazul in care va deceda el inaintea ei).
nu ai cum...masa succesorala se imparte obligatoriu la sotul/sotia supravietuitor si la copiii acestora
Convinge-l pe tata sa divorteze si vei fi unicul mostenitor, veti mosteni jumatate din avere ca restul e al femeii .
Nu aveti cum, legal.
mausica a scris:

Buna ziua,
mama mea a decedat cu mult timp in urma, tatal meu s-a recasatorit (toate bunurile proprietate le-a dobandit in actuala casatorie) si nu are copii din actuala casatorie. Ei sunt despartiti in fapt de mai mult de 10 ani, numai ca locuiesc in aceeasi casa nefiind divortati cu acte. Cum sa procedez sa fiu unicul mostenitor al tatalui meu( in cazul in care va deceda el inaintea ei).

Nu aveti cum sa fiti unicul mostenitor al tatalui, daca acesta decedeaza anterior sotiei sale.
Mostenitorii tatalui, in situatia descrisa, o sa fiti dvs in calitate de descendent si sotia supravietuitoare. (cota dvs - 3/4 din bunurile defunctului, iar sotia supravietuitoare 1/4 din aceste bunuri)
Important de mentionat este faptul ca, tatal dvs are doar o cota de 1/2 din masa bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei cu actuala sotie. La aceasta parte de 1/2 se vor raporta cotele dvs si ale sotiei supravietuitoare, acesata fiind masa efectiva a bunurilor de impartit.
nici prin testament nu se poate?