avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot deveni singurul mostenitor al tatalui meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot deveni singurul mostenitor al tatalui meu

Buna ziua,
mama mea a decedat cu mult timp in urma, tatal meu s-a recasatorit (toate bunurile proprietate le-a dobandit in actuala casatorie) si nu are copii din actuala casatorie. Ei sunt despartiti in fapt de mai mult de 10 ani, numai ca locuiesc in aceeasi casa nefiind divortati cu acte. Cum sa procedez sa fiu unicul mostenitor al tatalui meu( in cazul in care va deceda el inaintea ei).
Cel mai recent răspuns: mausica , utilizator 08:41, 16 Februarie 2017
nu ai cum...masa succesorala se imparte obligatoriu la sotul/sotia supravietuitor si la copiii acestora
Convinge-l pe tata sa divorteze si vei fi unicul mostenitor, veti mosteni jumatate din avere ca restul e al femeii .
Nu aveti cum, legal.
mausica a scris:

Buna ziua,
mama mea a decedat cu mult timp in urma, tatal meu s-a recasatorit (toate bunurile proprietate le-a dobandit in actuala casatorie) si nu are copii din actuala casatorie. Ei sunt despartiti in fapt de mai mult de 10 ani, numai ca locuiesc in aceeasi casa nefiind divortati cu acte. Cum sa procedez sa fiu unicul mostenitor al tatalui meu( in cazul in care va deceda el inaintea ei).



Nu aveti cum sa fiti unicul mostenitor al tatalui, daca acesta decedeaza anterior sotiei sale.
Mostenitorii tatalui, in situatia descrisa, o sa fiti dvs in calitate de descendent si sotia supravietuitoare. (cota dvs - 3/4 din bunurile defunctului, iar sotia supravietuitoare 1/4 din aceste bunuri)
Important de mentionat este faptul ca, tatal dvs are doar o cota de 1/2 din masa bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei cu actuala sotie. La aceasta parte de 1/2 se vor raporta cotele dvs si ale sotiei supravietuitoare, acesata fiind masa efectiva a bunurilor de impartit.
nici prin testament nu se poate?

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa tata decedat andynagy13 andynagy13 am un tata decedat din anu 2007 noiembrie.eu sunt copilul lui din prima casatorie,el sa recasatorit ulterior si are o fata cu actuala sotie.vreau sa fac ... (vezi toată discuția)
Mostenire jaguar26iunie79 jaguar26iunie79 Buna ziua!Am o nelamurire in cazul unei mosteniri si as vrea sa stiu urmatoarele:daca sunt singur la parinti si ai mei sunt despartiti de ceva vreme,mama fiind ... (vezi toată discuția)
Soțul meu are o moștenire de pe urma mamei fiind unicul moștenitor ... Mantescu Mantescu Soțul meu are o moștenire de pe urma mamei fiind unicul moștenitor care rezultă din decesul mamei lui .Santem căsătoriți de 14 ani și în concubinaj ... (vezi toată discuția)