Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... conduce la politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

conduce la politie

daca nu am vreun act prin care sa ma legitimez pot fi condus la sediul politiei
daca am buletinul pot fi condus pentru verificari suplimentare
Dupa cu ma amintesc eu, organele Politie pot retine pe oricine pentru 24 de ore -- cu carte de identitate sau fara.
Daca nu aveti documente puteti fi insotit pana la sectia de politie pentru verificari!
Chiar daca aveti actul de identitate , in cazul in care exista suspiciuni cu privire la autenticitatea documentului sau alte suspiciuni cu privire la persoana dvs , puteti fi condus pana la sectia de politie pentru verificari suplimentare!
Este perfect legal si orice cetatean trebuie sa se supuna legii!
Nu vad nimic in neregula...bineinteles, fara savarsirea vreunui abuz! B-)
Miklos MUHI a scris:

Dupa cu ma amintesc eu, organele Politie pot retine pe oricine pentru 24 de ore -- cu carte de identitate sau fara.

Pot retine numai in conditiile legi si daca e suspect de savarsirea unei infractiuni.
Trebuie sa existe un dosar penal intrucat altfel e abuz.
Simplul fapt ca o persoana nu are act de identitate nu poate atrage retinerea lui in conditiile in care nu e suspect ca a savarsit o infractiune.

avocat Claudiu Lascoschi

Trebuie sa existe un dosar penal sau o cercetare in derulare care priveste persoana in cauza.
Pentru respectarea si aplicarea unitara a legii ,inclusiv pentru respectarea drepturilor respectivei persoane,este obligatoriu a se comunica si proba motivul invitatiei/retinerii la politie