avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... conduce la politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

conduce la politie

daca nu am vreun act prin care sa ma legitimez pot fi condus la sediul politiei
daca am buletinul pot fi condus pentru verificari suplimentare
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 01:14, 12 Septembrie 2009
Dupa cu ma amintesc eu, organele Politie pot retine pe oricine pentru 24 de ore -- cu carte de identitate sau fara.
Daca nu aveti documente puteti fi insotit pana la sectia de politie pentru verificari!
Chiar daca aveti actul de identitate , in cazul in care exista suspiciuni cu privire la autenticitatea documentului sau alte suspiciuni cu privire la persoana dvs , puteti fi condus pana la sectia de politie pentru verificari suplimentare!
Este perfect legal si orice cetatean trebuie sa se supuna legii!
Nu vad nimic in neregula...bineinteles, fara savarsirea vreunui abuz! B-)
Miklos MUHI a scris:

Dupa cu ma amintesc eu, organele Politie pot retine pe oricine pentru 24 de ore -- cu carte de identitate sau fara.


Pot retine numai in conditiile legi si daca e suspect de savarsirea unei infractiuni.
Trebuie sa existe un dosar penal intrucat altfel e abuz.
Simplul fapt ca o persoana nu are act de identitate nu poate atrage retinerea lui in conditiile in care nu e suspect ca a savarsit o infractiune.

avocat Claudiu Lascoschi

Trebuie sa existe un dosar penal sau o cercetare in derulare care priveste persoana in cauza.
Pentru respectarea si aplicarea unitara a legii ,inclusiv pentru respectarea drepturilor respectivei persoane,este obligatoriu a se comunica si proba motivul invitatiei/retinerii la politie

Alte discuții în legătură

Dreptul de a legitima ContSters292683 ContSters292683 Buna ziua, 1. In ce conditii un politist/jandarm are dreptul de a legitima o persoana pe strada? 2. Exista \\"control de rutina\\" ? 3. In ce conditii un ... (vezi toată discuția)
Politie - retinere minor mihaela1971 mihaela1971 am un fiu de 16 ani si saptamana trecuta a ramas intr-o seara in parc pana dupa ora 24 ca niciodata.La un moment dat niste politisti i-a perchezitionat(mai era ... (vezi toată discuția)
Infractiunea de evadare cosminamihaela cosminamihaela in art.269 CP este incriminata fapta de evadare din starea de retinere sau detinere.cea mai mare parte a doctrinei sustine ca este vorba fie de masura ... (vezi toată discuția)