Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de weekend, sistemul public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de weekend, sistemul public

Funcționarii care lucrează de marți până sâmbătă au dreptul la un spor salarial pentru ziua de sâmbătă lucrată? Dacă da, este prevăzut un procentaj pentru asta?
OUG 99/2016
Art. 8.
În perioada 1 ianuarie-28 februarie 2017, munca suplimentară efectuată peste durata normală a timpului de lucru de către personalul din sectorul bugetar încadrat în funcţii de execuţie sau de conducere, precum şi munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale şi în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează, în cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzător acestora.