Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construire pe teren ingust - front stadal 11ml
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construire pe teren ingust - front stadal 11ml

Buna ziua,
Rog a fi consiliat, daca este posibil, in urmatoarea speta:
- sunt in faza cumpararii unui teren cu urmatoarele caracteristici: 300 mp, front stradal 11 ml, acord notarial construire pe calcan cu vecinul de pe o laterala, amplasat in zona Ilfov - Bragadiru;
-datele din certificatul de urbanism (in scopul informarii in vederea construirii) sunt urmatoarele:
-regim-curti constructii scos din circuitul agricol
-regim tehnic L2a-subzona locuinte mici cu P-P+2 niveluri realizate pe baza unor lotizari anterioare;
-retragere fata de limitele laterale min 3 m
- POT, CUT, retragere de la aliniament etc.
-datele din Reg. Local de Urbanism (RLU)referitoare la caracteristicile parcelelor:
-referitoare la caracteristicile parcelelor: front de 8 m pentru regim de construire insiruit sau 12 m ptr regimul de construire cuplat sau izolat;
-referitoare la amplasarea cladirilor: ptr cladiri semicuplate se vor alipi la calcanul cladirii de pe parcela alaturat si se vor retrage fata de cealalta limita la o dist de celputin 1/2 din H cladire dar nu mai putin de 3 m.

INTREBARE:
Pot construi o casa la un calcan daca frontul parcelei este de 11 m? (a se vedea prevederea RLU referitoare la latimea de min 12 m ptr regimul de construire cuplat sau izolat ). Dupa stiinta mea-NU.

Gresesc oare eu, si este posibil avand in vedere formarea mea profesionala ca profesor de stiinte umaniste, daca afirm ca o casa cuplata este o casa construita la un calcan si o casa insiruita este o casa construita la 2 calcane?

Ce este aceea cladire P-P+2? Este diferenta fata de cladirea P+2?

Adresandu va multumirile mele fata de aplecarea asupra acestui text, astept raspunsul dumneavoastra, aici, pe acest forum, sau telefonic.

Buna ziua.
Intuitia dvs este foarte corecta.
Conform parametrilor actuali ai terenului nu puteti construi fara a se face un PUD (plan urbanistic de detaliu) la primarie in vederea obtinerii aprobarii de construire pe acest teren , avand in vedere deschiderea de 11 ml , in loc de minim 12 ml cum este prevazut in PUG(zona L2a)
P-P+2 inseamna ca se pot construi locuinte cu regim de inaltime cuprins intre P si P+2 ! Deci se pot construi case numai parter , parter plus etaj sau parter plus 2 etaje!B-)
SUCCES!
:)
a
legalmgm, utilizator
wai a scris:

INTREBARE:
Pot construi o casa la un calcan daca frontul parcelei este de 11 m? (a se vedea prevederea RLU referitoare la latimea de min 12 m ptr regimul de construire cuplat sau izolat ). Dupa stiinta mea-NU.

Gresesc oare eu, si este posibil avand in vedere formarea mea profesionala ca profesor de stiinte umaniste, daca afirm ca o casa cuplata este o casa construita la un calcan si o casa insiruita este o casa construita la 2 calcane?
Ce este aceea cladire P-P+2? Este diferenta fata de cladirea P+2?

Buna ziua,

Precizati va rog daca pe amplasamentul indicat de Dvs. pre-exista sa nu, o constructie.
Daca exista o constructie pe teren, s-ar putea sa obtineti o autorizatie de construire pentru "consolidare, modificare, modernizare" care in fapt ar permite sa va edificati constructia dorita de Dvs.
Comunicati deci mai multe amanunte.

Cu stima,
Expert tehnic judiciar Eugen MARCOV
Va multumesc pentru primele sfaturi.
Nu , nu exista constructie pe teren.
Referitor la cladire P-P+2, am inteles. Dar atunci ce sunt cladirile notte simplu P+2?
Acum vin si-l inreb, inca o data, daca imi este permis, pe dl Mihai Grigore:
-PUD -ul(plan urbanistic de detaliu) la primarie, in vederea obtinerii aprobarii de construire pe acest teren, se aproba de Consiliul Local, cel care a aprobat si PUZ-ul? Daca consilierii nu vor fi de acord cu aceasta derogare? Cam cat costa un PUD? Adaugat la pretul terenului, s-ar putea constitui in paguba la adresa mea!!!!!