avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 313 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Procedura directionare 20%
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Procedura directionare 20%

Buna ziua,

Un ONG doreste sa obtina o sponsorizare din partea unei societati comerciale.
Stabilim limita: sa se incadreze in cele doua limite: sa nu depaseasca 20% impozitul pe profit si 0.05 la mie din CA
Intrebare: firma vireaza suma respectiva in cotnul ONG-ului urmand ca in momentul platii impozitului sa achite mai putin sau respectiva suma este acordata de ANAF - idem procedura formularuuil 230 cu 2%?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 16:38, 17 Februarie 2017
Firma va plati la stat mai putin cu acea valoare iar valoarea va fi trecuta in declaratia 101 depusa de firma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Directionarea unei cote din profit catre biserica dorinad dorinad cum poate un srl sa directioneze catre un lacas de cult o cota din impozitul pe profit? ce formulare(declaratie)se completeaza,cum se calculeaza suma,unde si ... (vezi toată discuția)
Directionarea impozitului pe profit catre un ong adryy adryy Buna ziua. Stiu ca o firma poate da o parte din impozitul pe profit sau tot impozitul (nu stiu sigur) catre un ONG printr-un contract de sponsorizare. ... (vezi toată discuția)
Redirectionare impozit catre organizatie pirsu_flo pirsu_flo Imi puteti spune daca se poate redirectiona catre o entitate nonprofit o parte din impozitul pe profit in caul unei persoane juridice? (pe modelul formularului ... (vezi toată discuția)