Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Procedura directionare 20%
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Procedura directionare 20%

Buna ziua,

Un ONG doreste sa obtina o sponsorizare din partea unei societati comerciale.
Stabilim limita: sa se incadreze in cele doua limite: sa nu depaseasca 20% impozitul pe profit si 0.05 la mie din CA
Intrebare: firma vireaza suma respectiva in cotnul ONG-ului urmand ca in momentul platii impozitului sa achite mai putin sau respectiva suma este acordata de ANAF - idem procedura formularuuil 230 cu 2%?

Multumesc!
Firma va plati la stat mai putin cu acea valoare iar valoarea va fi trecuta in declaratia 101 depusa de firma.