Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume după cel al părinților
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume după cel al părinților

As dori sa va intreb dacă unul din părinți , dupa o a doua căsătorie isi schimba numele , eu ca fiu al lor (major) cum trebuie sa procedez pentru a avea si eu numele dobândit in urma căsătoriei?
cum trebuie sa procedez pentru a avea si eu numele dobândit in urma căsătoriei?

casatoriti-va si dvs :)

Ca sa luati numele parintelui casatorit, trebuie sa vi-l schimbati pe cale administrativa, iar pt asta aveti nevoie de un motiv intemeiat.
Aveti mai jos ordonanta , acte necesare..

[ link extern ]
Mulțumesc, am rezolvat . Însa ca un sfat pentru cei din Bucuresti , dati telefoane de verificare incontinuu la registratura primăriei pana veti fi siguri ca nu asteptati o adresa in zadar.