Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua,
Ce documente trebuie sa-mi intocmeasca angajoatorul daca revin la lucru cand coplilul implineste 1 an?
Decizia de incetare a suspenadrii c.i.m. si de reluare a activitatii in baza aceluiasi c.i.m. se poate emite si anterior datei de revenire din CCC.

Potrivit art.10 alin.8 din Legea nr.202/2002, la încetarea concediului de maternitate sau a concediului de creştere şi îngrijire a copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.
Salariata a nascut in 8 aprilie 2016, a facut cerere suspendare cim incepand cu 26.06.2016, pana la 2 ani si acum si-a facut cerere de reluarea activitatii cu 01.03.2017 ?
In acest caz, incetarea suspendarii c.i.m. si reluarea activitatii se va face cu data de 01.03.2017.