Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare Prima Casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare Prima Casa

Buna ziua,
Vand o casa prin Prima Casa si vreau ca banii sa-i primesc in euro in cont. Din cate am inteles creditul prima casa se acorda in lei. Cum pot sa fac (antecontractul, contractul) ca eu sa pot primi in cont linistit banii in euro fara sa existe vreo discutie ca eu sa primesc banii in lei si sa fiu eu nevoit sa-i transform in euro si sa pierd la conversie. Pur si simplu vreau ca la finalul tranzactiei sa imi intre euro in cont.
Multumesc anticipat!
E foarte simplu: discutati cu cumparatorul care, la randul sau va comunica la banca faptul ca doriti plata in Euro. De asemenea, atat in antecontract cat si in contract mentionati suma datorata in Euro. Eu personal am facut asta anul trecut la o vanzare si nu a fost nici o problema. Banca a fost BCR, daca va ajuta cu ceva dar si Transilvania stiu ca accepta si in principiu nici o banca nu are de ce sa nu accepte.