Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva aferent servicii de exploatare forestiera
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva aferent servicii de exploatare forestiera

cum e cu TVA pentru prestari servicii exploatare forestiera prestate de un SRL romanesc platitor de TVA in Ungaria pentru persoane juridice din Ungaria si ele platitoare de TVA. SRL -ul din Romania presteaza servicii de taiere lemne in padurea proprietate privata a unui client din Ungaria in baza unui contract incheiat cu acesta. Cum face SRL din Romania factura pentru prestarea serviciilor ? Cu sau fara TVA? Este impozabila operatiunea in Romania? Oare ar trebui sa ma inregistrez acolo platitor de TVA?

Multumesc

iva
iriva, utilizator

Nu imi poate raspunde nimeni? Deci persoana juridica romana platitoare de TVA in Romania presteaza servicii de taiere lemne in Ungaria la solicitarea unei persoane juridice din Ungaria si ea platitoare de TVA. Cum fac factura? cu TVA sau Fara? Eu as zice ca e neimpozabil in RO - si as merge pe art 133 2 h ?
fi bine?

eu zic sa facturezi fara tva......scutit cu drept de deducere