Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime bugetari

Sporul de vechime se adauga la salariul brut la institutii publice ?
Care este prevederea legala ?
In particular, salariul minim pe econome de 1450 RON
include sau nu sporul de vechime ?
Multumesc
Mircea
HG 1/2017
art.1
Începând cu data de 1 februarie 2017, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, sumă stabilită în bani care nu include sporuri şi alte adaosuri, se stabileşte la 1.450 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166,00 ore, în medie, pe lună, în anul 2017, reprezentând 8,735 lei/oră.
.....

Asaadar, indiferent de sectorul de activitate - bugetar sau privat - salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată nu include sporuri şi alte adaosuri.