Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare Registrul plata TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare Registrul plata TVA la incasare

Buna ziua,

Avem urmatoarea speta:
Din cauza unor modificari in structura Comitetului Director, in data de 17.06.2016 am pierdut calitatea de Persoana impozabila înregistrata în scopuri de TVA, implicit am fost radiati si din Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare.
In urma demersurilor facute, am redobandit in 23 septembrie 2016 calitatea de persoana impozabila înregistrata în scopuri de TVA dar nu ne este foarte clar daca am redobandit automat si calitatea de persoana impozabila care aplica TVA la incasare.
Ne puteti ajuta?
Multumim anticipat pentru orice parere!
In prima faza, verificati in registrul persoanelor care aplica tva la incasare. Pe linkul de mai jos introduceti CUI si codul de verificare afisat.

[ link extern ] /

Contabil Deva, Contabil
Multumesc. Am verificat si rezultatul este:
Persoana impozabilă....... avand codul de inregistrare în scopuri de TVA RO..........., figurează la data de 07.03.2017 in Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare conform art. 324 alin.(16) din Codul fiscal, cu următoarele informații:

1. Inregistrare 27.12.2012 - aplica TVA la incasare de la 01.01.2013

2. Data de la care aplică sistemul TVA la încasare: 01.01.2013 Data până la care aplică sistemul TVA la încasare 26.05.2016 ; Data actualizarii 15.07.2016; Data publicarii 16.07.2016; Tip actualizare: Radiere

Intelegerea mea este ca ACUM suntem radiati din acest Registru si daca dorim sa platim in continuare TVA la incasare ar trebui facuta cerere....DACA nu, suntem platitori de TVA "clasici"...e corect asa? In firma sunt si alte pareri...:)
Multumesc.
Conform registru Anaf, acum sunteti "clasici". :)
In mod normal cererea pentru a aplica tva la incasare se depune pana la data de 25 Ianuarie.
Multumesc mult!