Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Duplicat certificat de casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Duplicat certificat de casatorie

In urma unui divort cum as putea intra in posesia duplicatului certificatului de casatorie. Fostul sot refuza sa imi dea originalul.
Admin, administrator
Mergeţi la biroul de Stare Civilă a primăriei unde s-a eliberat originalul şi solicitaţi un duplicat ; întocmiţi şi semnaţi acolo un formular, la caza pentru care solicitaţi duplicatul aveţi de ales dintre nişte variante : distrugere, pierdere, etc. puteţi scrie că l-aţi pierdut.
Multumesc! Asta va fi pe loc sau intr un anumit termen?
Puteti plati o amenda intre 100-200 de lei pentru pierdere. Sunt de parere sa spuneti adevarul, in definitiv la certif. de casatorie au dreptul ambii soti. Nu uitati ca pe certificat sa va fie trecuta si mentiunea de divort. In functie de volumul de lucru al ofiterului de stare civila o sa fiti servita. Daca locul dvs. de domiciliu nu corespunde cu cel de casatorie, puteti solicita prin posta certif. de la starea civila de domiciliu. Sa aveti un act de identitate valabil.
Justitiarul711, utilizator
Multumesc! Normal ca o sa spun adevarul. Nu am domiciliul in aceasi localitate asa ca o sa cer prin posta.Multumesc mult pentru promptitudine! O zi placuta!
La ce va este necesar certificatul de casatorie dupa divort?