avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dosar cununie civila
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dosar cununie civila

Pt a doua cununie civila mai e nevoie de ceva in plus, inafara de:
- CI original + copii xerox
- certificate nastere original + copii xerox
- taxa 1 ron
- sentinta de divort, irevocabila
- certif prenuptiale

Atat nu??? nu si vreo copie a certif de casatorie (prima casatorie); din ceea ce scrie in sentinta, certif de casatorie a fost depus in original la judecatorie, cu ocazia divortului.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 16:50, 6 August 2010
Declaratia de casatorie, se face personal , de catre viitorii soti , in scris , la primaria locului de domiciliu sau de resedinta a unuia dintre ei.
O data cu declaratia de casatorie viitorii soti prezinta urmatoarele acte :

A. Actul de identitate valabil;
B. Certificatul de nastere , in original si in copie ;
C. Certificatul medical privind starea sanatatii.

Certificatele medicale sunt valabile 14 zile de la data emiterii si trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana se poate sau nu se poate casatori;
D. Acte, in original si in copii traduse si legalizate ori certificate de ofiterul de stare civila, din care sa rezulte desfacerea casatoriei anterioare, daca este cazul . Aceste acte pot fi :
- Certificatul de deces al fostului sot ;
- Sentinte de divort legalizate ( definitive si irevocabile ) in original .
Ofiterul de stare civila este obligat sa confrunte datele inscrise in declaratie cu actele prezentate , iar semnarea declaratiei se face in prezenta sa.

Ultima modificare: Vineri, 6 August 2010
luiza2008, utilizator
la ce ati mentionat va mai trebuie un certificat medical care atesta starea sanatatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte stare civila casatorie cu un cetatean strain ContSters260765 ContSters260765 Buna ziua poate sa-mi spuna cineva ce acte trebuie ca sa ma casatoresc in Brsaov cu un cetatean strain si cit timp trebuie ca sa fac aceste acte?timpul care il ... (vezi toată discuția)
Acte necesare casatorie cu cetatean din federatia rusa sandy2peu2006 sandy2peu2006 BUNA ZIUA! NUMELE MEU ESTE ALEXANDRU SI AS DORI SA STIU CE ACTE SINT NECESARE PENTRU CASATORIE CU CETATEAN RUS! MENTIONEZ CA SINT DIN BUCURESTI S6! DORESC SA ... (vezi toată discuția)
Acte necesare casatorie cetatean rus. masumzg masumzg Doresc si eu sa stiu ce acte sunt necesare pentru casatoria cu cetatean rus. Ea are si un copil, de care tatal nu a vrut sa stie nimic. Doresc sa stiu si ce ... (vezi toată discuția)