Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dosar cununie civila
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dosar cununie civila

Pt a doua cununie civila mai e nevoie de ceva in plus, inafara de:
- CI original + copii xerox
- certificate nastere original + copii xerox
- taxa 1 ron
- sentinta de divort, irevocabila
- certif prenuptiale

Atat nu??? nu si vreo copie a certif de casatorie (prima casatorie); din ceea ce scrie in sentinta, certif de casatorie a fost depus in original la judecatorie, cu ocazia divortului.
Va multumesc
Declaratia de casatorie, se face personal , de catre viitorii soti , in scris , la primaria locului de domiciliu sau de resedinta a unuia dintre ei.
O data cu declaratia de casatorie viitorii soti prezinta urmatoarele acte :

A. Actul de identitate valabil;
B. Certificatul de nastere , in original si in copie ;
C. Certificatul medical privind starea sanatatii.

Certificatele medicale sunt valabile 14 zile de la data emiterii si trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana se poate sau nu se poate casatori;
D. Acte, in original si in copii traduse si legalizate ori certificate de ofiterul de stare civila, din care sa rezulte desfacerea casatoriei anterioare, daca este cazul . Aceste acte pot fi :
- Certificatul de deces al fostului sot ;
- Sentinte de divort legalizate ( definitive si irevocabile ) in original .
Ofiterul de stare civila este obligat sa confrunte datele inscrise in declaratie cu actele prezentate , iar semnarea declaratiei se face in prezenta sa.

luiza2008, utilizator
la ce ati mentionat va mai trebuie un certificat medical care atesta starea sanatatii.